• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Barışçıl yürüyüş

  IMC TV’nin Türk-Sat ile sözleşmesinin tek taraflı feshedilmesi ve ekranlarının bir süreliğine de olsa karartılması – kısa bir süre sonra kanal Hotbird uydusu üzerinden yayına başladı – Türkiye’de ifade özgürlüğünün ne durumda olduğunu bir kez daha gösterdi. Maalesef hükümet medyada tek sesliliği inşa konusunda sınır tanımıyor, gazeteciliği bitirip bütün medya organlarını sadece kendi propagandasına hizmet eden aygıtlar olarak tanzim etme faaliyetlerine devam ediyor. Ancak günümüz dünyasında bu beyhuda bir uğraş.

  IMC TV’ye uygulanmak istenen sansürün sebeplerini kanalın kurucu koordinatörü Eyüp Burç ile yaptığım ve bu sayımızda yer alan söyleşide detaylı olarak okuyabilirsiniz. Karartma gerekçesi kolayca özetlenebilir aslında: Kürt illerinde kimi ilçelerde uygulanan ablukalar sırasında gerçekleşen sivil ölümlerini haber yapması.

  Bu kurulmak istenen medya düzeninin ana akım kanadı bu ülkenin geniş kesimleri tarafından takip ediliyor ve toplumun büyük çoğunluğu bu ilçelerde olanlardan ya bihaber ya da olan biteni çarpıtılmış olarak öğreniyor.

  Evet, bugünlerde oralarda büyük bir insani trajedi yaşanıyor ve bunun topluma etkisi çok uzun sürecek görünüyor.

  Eğer oralarda olanlar toplumun daha geniş bir kesimi tarafından öğrenilse bu ülke insanlarının vicdanının buna müsaade etmeyeceği açıktır.

  Bir ülkenin en büyük kentlerinden birinin yüreği kanıyor. Diyarbakır’ın tarihi, kültürel ve ticari merkezi Sur üç aya yakın bir süredir abluka altında. Tankların, topların da devrede olduğu bir çatışma yaşanıyor.

  Bir süredir de bir grup insan binaların bodrum katlarına sığınmış ölümü bekliyor. Aralarında yaşlılar, çocuklar ve yaralılar var.

  Sivil toplum ablukanın 24 saatliğine kaldırılması ve sivillerin tahliye edilmesini talep ediyor ve bu talep sonuçsuz kaldı.

  Bugün HDP ve Kürt Siyasi Hareketi’nin bileşenlerinin çağrısı ile Diyarbakırlılar bulundukları yerlerden barışçıl biçimde Sur’a doğru yürüyecek ve bir kez daha ablukanın kaldırılması çağrısında bulunacak.

  Bu yürüyüş önemli. HDP Eşbaşkanı ablukanın kalktığının ertesi günü ilçedeki hendeklerin ve barikatların ortadan kalkacağını ifade etti.

  Eğer Diyarbakırlılar’ın bu barışçıl yürüyüşle bir sonuç alınırsa, bu ülkede bir arada yaşam umudunu yeşertecek bir gelişme olacak.

  Bugün ülkenin demokrat insanlarının yüreği Diyarbakır için atacak.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları