• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Basında 2017: 187 gazeteci gözaltına alındı, 58 gazeteci tutuklandı
  Basında 2017: 187 gazeteci gözaltına alındı, 58 gazeteci tutuklandı
  3 Ocak 2018 14:24
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  2017 Yılı Basın Hak İhlali Raporu açıklandı. Özgür Gazeteciler İnisiyatifi’nin (ÖGİ) raporuna göre Türkiye’de şu an 165 gazeteci tutuklu bulunuyor; 189 gazeteci hakkında dava açıldı. 81 gazeteci para ve hapis cezasına çarptırıldı.

   

   

  Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilciliği’nde düzenlediği basın toplantısında “2017 Yılı Basın Hak İhlali Raporu”nu Kürtçe ve Türkçe olarak iki dilde açıkladı.

   

  Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre açıklamada,  raporun açıklanacağı günün gecesinde 4 basın kuruluşunun internet sitesine erişim engeli getirildiğine dikkat çekilerek, 2017’de basına yönelik uygulanan engellemelerin 2018’de de devam ettiği belirtildi.

   

  2017 yılını basın özgürlüğü açısından kötü bir tabloyla geride bıraktıklarını ifade eden gazeteci Ömer Tur, OHAL rejiminde  ülkenin KHK’larla yönetildiğini ifade ederek,  2017 yılının baskıcı ortamında en çok insan hakları savunucuları, aydınlar, akademisyenler, siyasetçiler ve gazetecilerin nasibini aldığını söyledi.

   

  “Demokrasinin vazgeçilmesi ifade ve basın özgürlüğü yargı kıskacına alınarak, yok sayıldı” diyen Tur, “Gazeteciler haberlerinden dolayı gözaltına alındı, tutuklandı ve yargılandı. Olay ve olgulara iktidarın penceresinden bakmayan muhalif basın üzerinde ‘yargı sopası’ demoklesin kılıcı gibi durmadan sallandırıldı. Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) basın kuruluşları kapatıldı, mal varlıklarına el konuldu. Yine KHK’dan dolayı çok sayıda gazeteci işinden oldu. Gazeteciler yıl boyunca adliye koridorlarını aşındırdı. Yıl içinde yargılanan gazetecilerin bir kısmı hapis cezası, bir kısmı ise para cezası aldı. Baskı ve davalara rağmen gazeteciler, ‘Gazetecilik suç değildir’ diyerek, ne tutuklu ne de yargılanan meslektaşlarını yalnız bırakmadı. Demokrasinin en önemli unsuru olan basın özgürlüğünün sağlanması için basın örgütlerini ve meslektaşlarımızı ortak mücadele etmeye, yan yana durmaya ve baskıları birlikte kırmaya davet ediyoruz” dedi.

   

  2017 yılında yaşanan basın hak ihlalleri ile ilgili veriler şöyle: 

   

  * 187 gazeteci gözaltına alındı. Gazetecilerin çoğu ya haber takibi sırasında ya da “ihbar” üzerine evine yapılan baskınla gözaltına alındı.  58 gazeteci tutuklandı. Tutuklanan gazetecilerin çoğu hala tutuklu yargılanıyor. Gazeteci iddianamelerinde, haberler ve fotoğraflar suç delili olarak gösterildi.

  * Türkiye’de şu an 165 gazeteci tutuklu bulunuyor. 189 gazeteci hakkında dava açıldı. 81 gazeteci para ve hapis cezasına çarptırıldı. 81 gazeteciye toplam 183 yıl 4 ay 18 gün hapis ve toplam 333 bin 120 TL para cezası verildi.   373 gazeteci ise hala yargılanıyor. 18 gazeteci haber takibinde saldırıya maruz kaldı.  1 gazeteci kaçırılarak ölümle tehdit edildi. 1 gazeteci haber takibinde silahla tehdit edildi.  1 gazeteci öldürüldü.

  * Çıkarılan KHK kapsamında 35 basın yayın kuruluşu kapatıldı.  2016 kapatılan basın yayın kuruluşların mal varlıkları TMSF tarafından satışa çıkarıldı.  3 televizyon kanalı TÜRKSAT’an çıkartıldı.  5 televizyon kanalının lisansı iptal edildi.   37 basın yayın kuruluşunun internet siteleri erişime engellendi.  5 gazeteci sınır dışı edildi. 25 gazetecinin işine son verildi 100 gazetecinin basın kartı iptal edildi.


  Yorumlar  İlgili Haberler