• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Basit Anlamda İyiden Kötüye Evrildik

  Howard Zinn’in çok ünlü ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözü vardır; “eğitim tehlikelidir ve öyle olmalıdır.”

  Bu derin sözün neyi ifade ettiğini vasat, korkak ve oportünist kuşaklar yetiştirmeye kendini adamış ülkemizin İslamcı ve muhafazakâr kadrolarının anlamasına imkan yok. Karşı durağın taksisi konumundaki eski tip muhafazakâr Kemalistlerden de farklı bir eğitim icrası bekleyemeyiz.

  Ancak, aydınlanmacı ve hümanist bir aklın eleştirel ve sorgulayan tavrı içinde olunmalı, diyeceğim ki orada da ülkemizin yurtsever muhalifleri devreye girip “tek dilli eğitim” güzellemesiyle bu sözün içini vasat ve boş argümanlarla yermeye çalışacaklar.

  Pozitif bir bilim olan sosyolojinin hedef kitlesi toplum, öznesi insandır. Bu anlamda sosyoloji hem toplumu inceleyen ve değerlendiren, çözümleyen, analiz eden ve hem de gerektiğinde sentezleyen yeniden yapılandıran bir bilim dalıdır.

  Toplumsal travmaların ahlaki ve insani boyutunu psikolog Alper Hasanoğlu, geçen yıl Radikal’de yayımlanan yazısında şu şekilde özetlemişti;

  “Olaylar doğal felaket olduğunda iş kolaydır. Tanrı’nın işi, kader deyip geçebiliriz. Ama travmatik olaylar insan işi olduğunda ahlaki bir sorun çıkar ortaya. Soru şudur: “Kimin tarafını tutacağız?”

  Peki, bir taraf olmamız gerekiyor mu?

  Oy vererek parlamentoya gönderdiğimiz siyasilerin açıklamalarına kılıf uydurarak, sorumluları haklı çıkararak mı travmayı atlatacağız?

  Elbette hayır.

  Bu sorunun cevabını özellikle yandaş medyaya karşı verdiğimiz mücadeleyle özetleyebiliriz.

  İlkeli, dürüst ve olabildiğince –duygusallığa kapılmadan- objektif olarak durumdan hasar almadan sıyrılmamız mümkün olacaktır.

  İyiden kötüye evrildik, derken de bu vesileyle Hrant Dink’i anmak gerekir. Bugün ölümünün 9. yılı ve yandaş basınından, taraflı hukukuna kadar onurlu mücadelemizi sürdürmemiz gerekiyor.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları