• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  BAYRAK ŞOVENİZMİ

  Amed Newrozu yıllardır kan üzerinde siyaset yapan MHP ve ulusalcı şovenist CHP’yi fena vurmuşa benziyor. MHP kuruluşundan bu yana emperyalizmin taşeronu ve derin devletin sivil uzantısı ve tetikçisi olarak zaten hep Türkiye halklarının ve ezilenlerin düşmanı ve katili olmuştur. Bu faşist partinin amblemini Kürtler, evlatlarını katleden resmi ve sivil katillerin tabancalarının kabzalarından iyi tanır. Ulusalcı şovenist CHP ise tekçi militarist TC paradigmasının kurucu partisidir. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Amed Newroz’unda okunan çağrısı bu her iki partinin ideolojik temelini oluşturan tekçi Cumhuriyet ideolojisine büyük bir darbe vururken, Kürtler’in önderine ve Özgürlük Hareketi’ne sahip çıkışındaki coşku ve onurlu barıştaki kararlılığı yine bu iki partinin nemalandıkları savaşın devlet tarafından artık sürdürülemeyeceğini göstermiştir dünya kamuoyuna.

   

  Eğer devlet ve hükümet müzakere sürecinin gereğini yerine getirir, Kürtler’in taleplerini karşılarsa yeni bir cumhuriyet, demokratik cumhuriyet kurulmuş olacak, demokratik konfederalizmle faşist ve şoven partilerin sahip çıktığı ulus devlet demokratik ulus anlayışıyla değişecektir.

  Kardeş kanı akmayan, kaynaklarını savaş yerine refaha harcayan, komşu ülkelerdeki Kürtler’le de yoğun işbirliği içinde bir Türkiye’nin çok daha büyüyeceği açıktır. Ama tam da en fazla devletci geçinen bu partiler sanki bundan da rahatsız oldular. Çünkü varlık nedenleri savaş.

  Birkaç gündür CHP de MHP de Meclis’te, televizyonlarda, sosyal medyada bayrak show yapıyor. Bu bayrak meselesine hükumet de takıldı. Niçin Newroz’da Türk bayrağı yokmuş. Buna en iyi cevabı da BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş verdi. Eğer demokratik ulus inşa edilir, bu bayrak bir sınıfın, bir etnik tavrın bayrağı olmaktan çıkar, anayasal vatandaşlık temelinde örgütlenmiş bir devletin bayrağı olursa, Kürtler de devletin bayrağının Newroz alanlarında olmasında beis görmez.

  MHP ve CHP’nin Amed Newrozu sonrası kışkırtıcı açıklamalarını ve bu bayrak tartışmasını Türkiye halklarının takdirine bırakmak gerekmektedir.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları