• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Bayram ve barış

  Gelenekleri ve ritüelleri konusunda bu kadar hassas olup da, yine de bunları sadece dar alanlarda muhafaza ederek, içi rahat biçimde makro alanlardan uzak tutan kaç toplum vardır?

  Mesela bu Kurban Bayramı Türkiye toplumunda neleri değiştirecek acaba, toplumsal hayatımıza ne gibi bir olumlu etkisi olacak?

  Her dini bayram öncesi her konuşma “dargınların barışması gereği”ne işaret ederek başlar? Bayram sabahı bir el öpme, beklenmedik bir ziyaret yıllanmış küslükleri bir anda ortadan kaldırır, dargınlar barışır, tatlı yenip tatlı konuşulur.
  Bu bayramda barışın sınırı ne olacak acaba? Sadece aile içi barışlarla mı yetinilecek, sülaleden ya da arkadaş çevresinden öteye taşınacak mı barışma fikri?

  Ya da her Kurban Bayramı’nda özellikle vurgulanan dayanışa meselesi? Komşulara bayram günü dağıtılacak bir çanak etle toplumdaki yoksulluk sorunu için bir model sunulduğuna gerçekten ikna olmuş durumda mısınız? Kurban Bayramı’nda kurban kesenlerin ne kadarı eşine, dostuna değil de yoksullara öncelik verecek et dağıtımında?

  Toplumsal barış, siyasi sorunların barışçıl çözümü fikrine katkıda bulunan bir söylem üretilecek mi Kurban Bayramı’nda?

  Yoksa yine herkesin bayramı kendine mi olacak?

  Mesela çocukluğumun mutlu bayram sabahlarını geçirdiğim, harçlıklarımız cebimizde daracık sokaklarında koştuğum, her kapısından bir tanıdık çıkan Sur’un halkı bayramda akrabalarını nerede ağırlayacak?

  Evlatlarının mezarları başına gidecek olan ana babalar bayram sevincini ne yapar, onlara ne denecek? Başka anaların yüreğinin yanmaması için neler yapılması konuşulacak mı bayramda televizyonlarda?

  Cezaevi kapılarında açık görüş kuyruğunda bekleşen ailelere, bayramı anasız babasız geçirecek çocuklara bir müjde verilecek mi siyasetçilerin nutuklarında?

  Selahattin Demirtaş, kızlarına kaç dakika sarılabilecek mesela?

  Tutuklu gazeteciler daha kaç bayramı hapiste geçirecekler?

  Bunlar bayram soruları işte.

  Toplumsal barışın olmadığı bir ülkede aile ilişkileri ne kadar süreyle uyum içinde sürdürülebilir ki?

  Güvenliğin, dayanışmanın, adaletin olmadığı bir ülkede aile ilişkileri genel durumun etkilerinden ne kadar korunabilir?

  İnsanların gelecek kaygısı içinde olduğu bir ülkede bayram nereye kadar kutlanabilir?

  Bu bayramın barışa biraz olsun yaklaşmamıza vesile olması için gösterilecek bir çaba bayramı kutlamak için bir sebep olabilirdi.

  Bu Kurban Bayramı’nı da barış özlemiyle idrak ediyoruz.

  Bütün inananların bayramını kutlarım.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları