• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  BDP VE DEŞİFRE OLAN BURJUVA PARTİLERİ

  Türkiye’de düzenin siyasi partileri ne denli hamasi, ne denli iddialı sloganlar ve programlarla ortaya çıkar, seçmenlerine nasıl ideolojik seslenirse seslensin aslında bir çeşit müteahhitlik şirketidir hepsi de. Ya tepeden inmeci komplolar ve dış desteklerle gelirler iktidara ya da halk dalkavuklugu ile. Ama eninde sonunda gözlerini diktikleri rant olur.

  Türkiye’de devletle sermaye her daim dip dipedir. Bayağı iyi paslaşırlar. Hem ucuz işgücüne emekçileri zorlamak için hem de halktan toplanan vergileri aralarında paylaşma işinde. Yani devlet aygıtını ele geçiren de ona yakın duran da istediği kadar siyasi iddialarda bulunsun, toplumsal bir söylem tuttursun, bir şekilde semaye sınıfının bir parçasıdır artık. Yani, bir müteahhitlik şirketi.

  Halk tabii bunun farkında. Ama başka türlü bir siyaset pratiği de tanımıyor. Alternatifsiz bırakılmış senelerce. Kabulleniyor yani. Ama dalgasını da geçmiyor degil bu kalantor politikacılarla. Bakın mizah dergilerindeki karikatürlere hep ensesi kalın, göbekli çizilir politikacı tiplemeleri.

  Bunları anlatmamın nedeni, geçtiğimiz günlerdeki bir eylemden ötürü duydugum gururdur. Kürt tutsakların tutuklu milletvekillerimizin katılımıyla güçlenerek cezaevlerinde başlattığı açlık grevlerine dışarıdan destek veren BDP milletvekilleri yepyeni bir politika pratiği sergiliyordu. Onların “Çözüm diyalogda” yazılı gömlekleriyle genel merkezimizdeki eylem fotografları halkın milletvekili olmanın ne olduğunu ortaya koyuyor, Kürt sorununda çözümün yol haritasına işaret ediyordu. Ama bununla kalmıyor, yiyici politikacı, müteahhit milletvekili tiplemesine tezat teşkil ederek aynı zamanda Türkiye burjuva siyaseti ve düzen partilerinin maskesini indiriyordu.

  BDP ve Kürt siyasi hareketi hem bir halk hareketi olarak kazanımlarda bulunuyor, hem de burjuva siyasetinin ne olduğunu deşifre ediyor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları