• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  BDP’den Demokratik Bölgeler Partisi’ne

  11 Temmuz günü Barış ve Demokrasi Partisi, Ankara’da 3. Olağan Kongre’sini yapıyor. Siyasette duygusallığı garipsemem. Hatta bence gereklidir de. Hele ki bizim siyasetimizde. Halkların, emekçilerin, kimliklerin siyasetini yapıyor, siyasette ikbal değil, insani mutluluk arıyorsanız mantığın yanında duygusal da olursunuz.

  Haliyle HDP projesinin ne kadar önemli olduğunu, halkların geleceğinde nasıl önemli bir rol oynadığını bilsek de, BDP’den HDP’ye geçişte çoğumuz bir şekilde duygusallaştık.
  Tabii ki, biliyordum BDP kapanmayacağını, yeni dönemde yeni ve çok kritik bir işlev üstleneceğini.
  Öyle de oluyor.
  BDP yeni dönemde demokratik özerkliğin inşası için kadro yetiştirecek, demokratik özerkliğin inşasını yönetecek ve bu inşanın gereklerini siyasal alana taşıyıp mücadelesini verecek. Kongre hazırlık komisyonu üyesi Kâmuran Yüksek’in belirttiği gibi Kürdistani özelliklerini koruyacak.
  Kürt Siyasal Hareketi çok katmanlı bir hareket. Hayatın her alanında bu alana uygun örgütlenme pratiklerini oluşturuyor.
  Bütün bu pratiklerin ortak özelliği ise statükocu partilerin aksine geleceği bugünden inşa etmeye yönelik olmaları. Bu Kürt Siyasal Hareketi’nin en devrimci yanı.
  Kürt Siyasal Hareketi eyleme geçtiği her yerde gündelik hayattan ekonomiye, siyasal mücadeleden yönetim tarzına kadar birçok alanda etkili oluyor ve kendi sistemini kuruyor.
  Bu bağlamda da attığı her adım düşünülmüş, tasarlanmış adımlar.
  Bu kongrenin ardından BDP’nin ismi de değişiyor.
  Demokratik Bölgeler Partisi oluyor.
  DBP’nin bundan sonraki işlevi işte bu isimde gizli.
  Senelerdir adım adım geliştirilen demokratik özerklik inşası artık ivme kazanacak.
  Türkiye’nin iç dinamikleri de Ortadoğu’nun konjonktürü de bunu gerektiriyor.
  Demokratik özerklik, hem Türkiye’deki yönetim krizine hem de Ortadoğu’daki şiddete çözüm olacak, halkların barış içinde yaşamasına zemin hazırlayacaktır.
  DBP, böylesi önemli bir misyon üstleniyor.
  Bu kongre bu yüzden çok önemli.
  DBP’nin kısaltmasını fazka değişmemesine de sevindim. Alışmıştık. Bunu da belirteyim.
  Bu da işin duygusal boyutu işte.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları