• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Bilgisayar korsanları “fatura taktiği” ile tuzak kuruyor
  Bilgisayar korsanları “fatura taktiği” ile tuzak kuruyor
  10 Temmuz 2017 16:36
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Bankaların internetteki kampanya sayfalarına girip bilgilerini girenlere ‘fatura ödetme’ tuzağı: 150 lira ödeyen de var 6 bin lira ödeyen de!

   Bilgisayar korsanları “fatura taktiği” ile tuzak kuruyor. Kopyaladıkları kredi kartlarını internette satılığa çıkartıyorlar. Birçok kişi de elektrik doğalgaz faturalarını bu kopya kredi kartı ile ödüyor.

  Bilgisayar korsanlarının son dönemde ‘fatura’ taktiği ile kredi kartı dolandırıcılığına başladığı ortaya çıktı. Korsanlar bu taktikte önce bankaların internet kampanya sitelerini koyarak işe başlıyor. Mağdurlar bu kampanya sayfalarına girdiklerinde ise tuzağa düşmüş oluyor. Sahte web sitelerine girerek TC kimlik numarası, kart numarası ve şifre gibi çok önemli bilgiler korsanların eline geçmiş oluyor. Kart bilgilerini ele geçiren korsanlar, kredi kartlarını nakite çevirmek için ikinci adıma geçiyor.

  TÜKETİCİ ‘MASRAF ÇIKACAK’ DİYE ŞİKAYET EDEMİYOR

  Vatan gazetesinden Gamze Aras’ın haberine göre ikinci adımda, biriken elektrik, doğalgaz, su gibi faturaları yarı fiyatına ödeyeceklerini belirterek internette bu kredi kart bilgilerini satışa çıkartıyorlar. Bazı uyanıklar da bu korsanlardan kopyalanmış kredi kartı bilgilerini alarak faturalarını ödüyorlar. Tüketici Birliği Derneği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “Dolandırıcılar bilgilerini ele geçirdikleri kredi kartlarından faturalar ödüyor. Birileriyle anlaşıp fatura ödeyerek karşılığında kazançtan pay alıyorlar. Büyük meblağlı faturalar dışında küçük faturaları da ödüyorlar. Çünkü mağdurların mahkemeyle uğraşmayacağını düşünüyorlar. Örneğin bize gelen S.K. adlı bir mağdurumuzun kredi kartından başka birine ait 150 TL’lik internet faturası ödenmiş. Mağdur Tüketici Hakem Heyeti’ne şikayet ediyor. Ama hakem heyeti kararı reddediyor. Hakem heyeti kararına itiraz edebilmesi için 200 TL masrafla mahkeme açması gerekiyor. Bu yüzden birçok mağdur vazgeçiyor.”

  Bu yöntem ile mağdur olan binlerce kişi bulunuyor. Bunlardan biri de Mazlum Şahin. Şahin bankanın sahte web sitesine girdiğini, buradan kopyalanan bilgileriyle kredi kartından 6 bin 342 TL tutarında telefon faturası ödendiğini söyledi. Mağdur Murat Öztürk de aynı taktikle dolandırılarak kredi kartından bin 200 TL tutarında bir elektrik faturası ödendiğini dile getirdi.


  Yorumlar  İlgili Haberler