• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Bir evlat kolay yetişmez

  Halkın Nabzı’nı yayımlamaya karar verdiğimizde yerel ile küresel olanın buluştuğu yerden yayın yapacağımızı söylemiştim. Bunu başardığımıza inanıyorum. Yerel gazetelerin yerinden haber verme imkanları aynı zamanda onların dezavantajına da dönüşebilir, okuru ilçesinin ya da kentinin sınırları içinde, dar bir bölgeye kapatabilir. Oysa ülkemiz de, bölgemiz de, dünya da kritik bir dönemeçten geçiyor.

  Ve maalesef Türk anaakım medyası bu dönemde ve dönemeçte görevini yapmıyor. Anaakım medyayı takip eden yurttaşlar belki de birçok haberi alamadığı için, ülkenin kimi yakıcı sorunlarına ilgiyle yaklaşmıyor ve doğru bir açıdan bakmıyor.

  Bana bazen, neden ağırlıklı olarak Kürt sorununa ilişkin yazdığımı soruyorlar. Bunda elbette ki bir Kürt olmamın payı büyük. Ama bir de şu var ki, Kürt sorunu bu ülkenin en yakıcı ve acil çözüm bekleyen sorunudur ve aynı zamanda da medya en büyük çarpıtma, manipülasyon ve karartmayı bu konuda yapmaktadır.

  Mesela Rojhat Özdel’in ölümünü kaçınız duydu ve duyduysa bile gerçeği öğrendi mi?

  Rojhat Özdel, geçen cumartesi günü Hakkari, Yüksekova’da bir yıl önce öldürülen M. Reşit İşbilir, Veysel İşbilir ve Bemal Tokçu’nun ölüm yıldönümündeki anma sırasında özel hareket timleri tarafından öldürüldü. Özdel 18 yaşındaydı ve Demokratik Bölgeler Partisi Gençlik Meclisi’nin bir çalışanı olarak demokratik gösteri hakkını kullanıyordu.

  Görgü tanıkları olayı şöyle anlatıyor: “Rojhat ve yanındaki arkadaşı anma yapanlara saldıran polislere bir işyerinin çatısından taş atıyordu. Özel harekat timleri dükkanın olduğu yere geldi, önce yoğun gaz bombası ve plastik mermi kullandı, ardından ise çıkmaz sokağa doğru kaçan Rojhat’ı M-16 piyade tüfeği ile taradı. Yaralanan Rojhat’ın üzerine çullanan özel harekatçılar, Rojhat’ı orada sorgulamaya başladılar. Bir saat boyunca yerde bekletildi. İnlemeleri duyuyorduk. Öldüğü anı dahi duyduk.”

  Gezi Direnişi’nden beri artık Batı’da yaşayan halk da devlet şiddetinin ne olduğunu, göstericilerin nasıl katledildiğini öğrendi.

  Ama, Rojhat Özdel’in ölümünün ardındaki gerçeği çoğunuz öğrenemeyecekti.

  Empati, bilmekle başlar. Barış, bilginin, başkalarının acısını tanımanın etkisiyle harekete geçer. Barış ise vicdanla inşa edilir.

  Biliyorsunuz, bir evlat az emekle yetişmiyor. Aranızda çocuk sahibi olanlar çoktur.

  Rojhat, anasının babasının acısını hissedin.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları