• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Böbrek Hastalarının Diyaliz Derdine Son
  Böbrek Hastalarının Diyaliz Derdine Son
  14 Haziran 2016 17:16
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Daha önce birçoğumuzun kullanmadığı giyilebilir ürünler sağlık alanında çığır açacak gibi görünüyor.

  Akıllı saatler, fitness bileklikleri, Google Glass gibi ürünlerle gündemimize giren giyilebilir teknoloji şimdi de sağlıkla hayatımıza giriyor.  Böbrek yetmezliği çeken hastaları diyaliz derdinden kurtaracak bir cihaz geliştirildi. Yapay böbrek, kanı zararlı maddelerden arındırırken vücuttaki fazla su ve tuzun atılmasını sağlıyor. Üstelik kemer gibi bele takılıyor.

  Milliyet’in haberine göre, ABD’de Washington Üniversitesi uzmanlarının geliştirdiği yeni bir teknoloji böbrek yetmezliği çeken hastaların hayatını değiştirmeyi vaat ediyor.

  Testlerine başlanan “Giyilebilir yapay böbrek”, diyaliz makinesini kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor ve böbrek hastalarının hayatlarına kısıtlama olmadan devam etmelerini sağlıyor. Cihaz, hastanın kanını zararlı maddelerden arındırırken, vücuttaki fazla su ve tuzun atılmasını sağlıyor.

  Cihazın en büyük özelliği ise, hastalara uygulanan diyette gizli. Diyalize giren hastaların çok sınırlı bir beslenme programları bulunurken, yeni teknoloji ürünü cihazı kullanan hastaların beslenmelerinde hiçbir değişikliğe ve kısıtlamaya gitmeleri gerekmiyor. Testlerde herhangi bir yan etki göstermeyen cihazı deneyenler diyalize oranla çok daha büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.

   


  Yorumlar  İlgili Haberler