• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Bombaların gösterdiği

  Önceki gün HDP’ye saldırılarda eşik atlandı ve neredeyse 90’lı yılların Kürt Özgürlük Hareketi’ne yönelik devlet provokasyonlarını tekrarlayan bir olay oldu. HDP’nin Adana’da ve Mersin’deki binaları içinde insanlar varken bombalandı.
  Aslında uzun bir zamandır bu konuda uyarılar geliyordu. HDP’li yetkililer hükümetin provokasyon peşinde olduğunu açıkça söylüyordu. Kürt Özgürlük Hareketi’ne yönelik, kırsalda asker eliyle sürdürülen provokasyonlarla eşzamanlı olarak seçim kampanyalarının başlamasıyla birlikte ülkenin birçok kentinde HDP’ye saldırılar da başlamıştı.
  Epeydir bu uyarılara da gerek kalmadı. Çünkü Cumhurbaşkanı, AKP’ye oy toplamak için sokağa indiğinden beri, her konuşmasında HDP’yi ve onun Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı hedef gösterir olmuştu. Cumhurbaşkanı’nın bu tutumundan cesaret alan avanesi, Akdoğan, Soylu ve Ala da gün geçmiyordu ki HDP’yi kamuoyu önünde tehdit etmesin.
  AKP, bırakınız çözüm süreci boyunca bir barış dili edinmeyi, susmayı bile bilemedi Kürtler’e karşı ve nihayet artık açıkça savaş dilinde konuşuyor. HDP’nin seçim barajını geçmesiyle birlikte hükümet olamayacağını anlayan AKP, HDP’ye karşı şiddet kullanmaktan geri durmayacağını açıkça ifade ediyor.
  Adana ve Mersin’de patlayan bombalarla AKP, ajandasında neler olduğunu da gösterdi.
  Bir kere, hedeflerinden biri, HDP’ye yönelik kamuoyu ilgisini dağıtmak ve partiye kitlesel katılımları korkuyla engellemek, insanları HDP bina ve standlarıdan uzak tutmaktır.
  AKP’nin bir diğer hedefi, insanların kafasındaki HDP algısını değiştirmek ve 90’ların dezenformasyonlarıyla topluma empoze edilmiş ‘şiddet yanlısı’ imgesini yeniden pekiştirmektir.
  Provokasyonlarla AKP’nin hedeflediği bir diğer durum ise, HDP’lileri kışkırtarak kendileriyle çatışmaya sokmaktır.
  Bir de tabii bu bombalarla bir işaret fişeği de gönderilmiş oluyor. Tam da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bu iki ilden yolu geçerken bu bombaların patlatılmasıyla, Demirtaş’a yönelik bir devlet – hükümet planı olduğuna işaret ediliyordu ki, bu resmen hükümetin iç savaş çıkarmayı da gündemine aldığını ortaya koyuyordu.
  Bütün bunlara rağmen HDP provokasyonlara gelmeyecek ve barışın bu ülkedeki teminatı olduğu sorumluluğuyla hareket edecektir.
  Barajı yıkmak, AKP’ye verilecek en iyi cevaptır.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları