• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Bu kez halk kazandı
  Bu kez halk kazandı
  6 Aralık 2017 16:44
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Koşuyolu halkı, Taşyapı’nın Koşuyolu’ndaki otel inşaatının hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle iptal edilmesi üzerine Mahalle Evi’nde buluşarak kutlama yaptı.

   

  Koşuyolu sakinlerinin açtığı dava geçtiğimiz hafta başında sonuçlandı. Koşuyolu’nda bulunan eski Darüşşafaka arazisine Taşyapı tarafından yapılmak istenen otel inşaatı, mahkeme tarafından iptal edildi.  İstanbul 11. İdare Mahkemesi’nin oybirliğiyle aldığı kararda, bilirkişi raporlarının incelendiği ve dava konusu parsele ait uygulama imar planı notlarının yapılan inşaatla örtüşmediği vurgulandı. Mahkemenin aldığı kararda projenin, inşaat alanına komşu olan 1. Derece Doğal Sit Alanı gözetilmeden planlandığına dikkat çekildi.

  3 yıllık hukuk mücadelesi

  1. Derece Doğal Sit Alanı olan Karacaahmet Mezarlığı’nın bitişiğinde, E-5’in yanında ve İSKİ koruma bandı üzerinde bulunan söz konusu inşaata karşı Koşuyolu sakinlerinin hukuk mücadelesi 3 yıl önce başladı. Otel inşaatı projesini öğrenen mahalle halkı, mahallede toplantılar yaparak İdare Mahkemesi’nde ruhsat ve plan iptali için dava açtı. Bu süreçte inşaat başladı ancak İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. İki bilirkişi raporunda da yapılaşmanın bölgeyi olumsuz etkileyeceği belirtildi. Proje iptal edildi.

   

  Koşuyolu’ndaki Taşyapı yapılaşmasına itiraz eden vatandaşlar proje iptalini Koşuyolu Mahalle Evi’nde gerçekleşen şenlikle kutladı. Şenlik kapsamında Mahalle Evi’nin duvarlarına “Mahallemizde gökdelen istemiyoruz”, “Mahallemizden elinizi çekin”, “Gökdelen ne ayol?” yazılı pankartlar da asıldı.

   

   

  Kaynak: Gazete Kadıköy


  Yorumlar  İlgili Haberler