• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Buldan: 24 Haziran Kürtlerin birliğini sağlaması bakımından önemlidir
  Buldan: 24 Haziran Kürtlerin birliğini sağlaması bakımından önemlidir
  10 Haziran 2018 14:01
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır
  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Muş İl Örgütü tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Buldan şunları söyledi:
  Bugün Muş mitingi büyük bir coşku ve kalabalıkla gerçekleşti. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Umut ediyorum ki bugün buradan aldığımız moral, 24 Haziran tarihinde sandıklara da yansıyacak ve biz iktidarı yönetmeyi hedef olarak önümüze koyacağız. Bu moral her yerde var, gezdiğimiz her yerde aynı coşku aynı kararlılık var. Niye? Çünkü artık insanlar bir değişim istiyor. İnsanlar artık AKP’nin bu ülkeyi yönetmesini istemiyor.
  16 yıldır AKP’den büyük zulümler gördük. Başta Kürtler olmak üzere, AKP’nin üzerinde baskı kurmadığı kimse kalmadı. Bunu en fazla Muşlular bilir. Vekillerinin tutuklanmasından tutalım, şeker fabrikasının kapatılmasıyla 50 bin insanının mağdur edilmesine tanıklık ettik. KHK ile ihraç edilen öğretmen sayısı en fazla Muş’ta. Bu durum, Muş halkına reva görülüyor. Muş halkı bunu hak etmiyor. Muş halkı büyük bedeller ödeyen bir halktır. Son 3 yıl içerisinde yoğun gözaltı ve tutuklama operasyonlarının geçekleştiğini biliyoruz. Buradaki mülki amirlerin Muş halkına yaşattıklarını, baskılarını biliyoruz. Ancak bu böyle gitmeyecek. AKP devranı bitecek.
  24 Haziran’dan sonra kapatılan şeker fabrikalarını halka iade edeceğiz
  AKP’nin zulmetmediği kimsenin kalmadığı bu ülkede 24 Haziran’da iyi bir ders verilecek. Bu dersi Muş halkı, Ağrı halkı, Hakkari halkı, İstanbul halkı, İzmir halkı verecek. Çünkü herkes bir değişimden yana. Tek umut olarak HDP görülüyor. İnsanlar şuna inanıyor, HDP varsa yaşam var, umut var, barış var, demokrasi var, özgürlük var. Biz bunun sözünü veriyoruz. Hepinize 24 Haziran’dan sonra barışı ve kardeşliği getirme sözünü veriyoruz. 24 Haziran’dan sonra kapatılan şeker fabrikasını size iade edeceğiz. İhraç edilen arkadaşlarım, hepiniz 24 Haziran’dan sonra işlerinize geri döneceksiniz. Emeklisine, öğretmenine, sağlıkçısına zulmeden bir iktidara dur demenin zamanı gelmiştir. Onlar “ülkeyi 2023’e kadar yöneteceğiz” diyorlar, oysa onların son kullanma tarihi 24 Haziran’dır.
  Kritik bir seçim. Başkanlık modeli, tek adam sistemi, rejim modeli… Bunun karşısında da tek adama karşı çoğulculuğu savunan, esarete karşı özgürlüğü savunan bir kesim var. İstanbul gibi, İzmir gibi, Aydın ve Manisa gibi yerlerde de insanlar şunu söylüyor: “Demirtaş varsa bu ülke daha güzel olacak, HDP varsa yeni yaşam var diyorlar.”
  Biz Parlamento’ya giremezsek “Bu ülkede Kürt yok” diyecekler
  Demirtaş’a da sevgilerimizi yolluyoruz. Demirtaş’ın yöneteceği bir ülkeyi yaratmak hepimizin sorumluluğunda. Muş halkı artık kararını vermeli, birlik ve beraberliğini sağlamalı. AKP’ye oy veren Kürt kardeşlerimize sesleniyorum, damarında bir damla Kürt kanı olan bir insan AKP’ye oy vermemeli. Kürtler en büyük zulmü AKP Hükümeti’nden gördü. Bu zihniyet her türlü değerimize hakaret eden bir zihniyet. Son olarak şu söylendi, “Bu ülkenin Kürt sorunu yok” dedi Cumhurbaşkanı. Eğer, biz Parlamento’ya girmezsek artık bu ülkede Kürt yoktur anlayışı üzerinden götürecekler bu ülkeyi.
  24 Haziran Kürtlerin birliğini sağlaması bakımından önemlidir
  Bizim birlik ve beraberliğimiz önemlidir. Yapacağınız 4-0’lık galibiyet ile diğer kentlerde de insanlar “Kürt halkı birlik ve beraberliğini sağlamış” diyecek. Artık Kürtlerin sırtı yere gelmez, bu durum Kürt halkının birliği açısından da önemlidir. Biz bu sınavı vermeliyiz. Dosta ve düşmana göstereceğiz, Kürtleri inkar etmek, katletmek, vekilliklerini düşürmek, Burcu Çelik’i kızından ayırmak, Demirtaş’ı cezaevinde tutmak ne anlama geliyor? 24 Haziran’da bunu göstermeliyiz. Bu sınavı iyi vereceğiz. Ben bu morali gördüm

  Yorumlar  İlgili Haberler