• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Cemevi’ne taşlı, ateşli saldırı
  Cemevi’ne taşlı, ateşli saldırı
  10 Kasım 2017 09:36
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İstanbul’un Sultangazi ilçesindeki Habibler Cemevi’ne taşlı saldırıda bulunuldu. Saldırganlar cemevini ateşe vermeye de çalıştı.

   

  Saldırganlar dün akşam saatlerinde Habipler Cemevi’nin camını kırarak içinde ateş bulunan kovayı içeriye attı. Cemevi içinde bulunan halı alev aldı. Cemevi’ndeki yangın çevredeki vatandaşlar tarafından söndürüldü.

  Saldırının ardından polis ekipleri olay yerinde incelemelerde bulundu, saldırıyla ilgili çalışma başlattı.

   

   

  cemevi saldırı2

   

  Saldırının ardından açıklama yapan Habibler Cemevi Başkanı Orhan Satılmış, “Biz birlik beraberliğimizi bozmadan provokasyonlara kapılmadan yolumuza devam edeceğiz. Yarın bütün kurum başkanlarıyla birlikte saat 11.00’de burada bir basın açıklaması yapacağız. Ülkenin birlik ve beraberliğine zarar verenlere karşı bu basın açıklamasını zorunlu gördük.” dedi.

   

  “Bu oyuna gelmeyeceğiz”

  Saldırıyı kınayan Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütleme sekreteri Zeynel Odabaş ise şöyle konuştu: “Bugün akşam saat 18.00 sıralarında, bugün Alevilerin inanç ve ibadet günü. Bütün inançların olduğu gibi bugün de alevi inancına göre cem ve ibadetimizin olacağı bir gün kimliği belirsiz kişiler ya da kişi cemevimize yönelik bir saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırıyı kınıyoruz. Bununla ilgili buradaki yönetici arkadaşlarımız ve hizmet eden kurum ve dedemiz de dahil olmak üzere emniyete haber vermişler. Emniyet gelmiş gerekli incelemeleri yapmışlar. Aleviler Sünniler arasında oynanan bu oyunu, ülkemiz üzerinde oynanan bu oyunu, bu IŞİD ve barbar zihniyetleri, ülkemize gölge düşüren burada yanlışa yönlendiren ya da komşularımızı, insanlarımızı yanlışa yönlendirilmelerine müsaade etmeyeceğiz. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Aleviler olarak bugüne kadar demokrasiye, cumhuriyete, laikliğe, bayrağımıza, ülkemize nasıl sahip çıktıysak inancımıza bundan sonra bu duygu ve düşünceler içerisinde yolumuza ve ülkemize birlik ve bütünlüğümüze zarar verenlere müsaade etmeyeceğiz.”


  Yorumlar  İlgili Haberler