• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Çevreci çift saldırı altında: HES firmalarının tehdidiyle karşı karşıya
  Çevreci çift saldırı altında: HES firmalarının tehdidiyle karşı karşıya
  14 Ekim 2017 11:24
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Alakır Vadisi’nde yaşayan, bölgedeki HES projelerine karşı mücadele yürüten Günal ve Erkutlu çifti HES firmalarının tehdidiyle karşı karşıya.
  15 yıl önce Antalya, Kumluca’daki Alakır Vadisi’ne yerleşen Tuğba Pınar Günal ve Birhan Erkutlu çiftinin yaşam alanı, Hidroelektrik Enerji Santrali (HES) firmaları tarafından tehdit ediliyor.

  Önce Eylül ayında üretim lisansları iptal edilen ADO HES firması tarafından tehdit edilen çift, şimdi de METAMAR HES firmasının hedefinde.

  Sadece doğa değil savunucuları da tehlike altında: Her hafta 4 yaşam savunucusu öldürülüyor

   

  İki ayda iki saldırı

  Bianet’ten Tansu Pişkin’in haberine göre çift kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından Eylül’de silahlı taciz ateşine maruz kaldı. Olay yerinde araştırma yapan jandarma boş kovan bulamayınca, savcı takipsizlik kararı verdi.

  Firma çalışanları 9 Ekim’de ise çiftin kullandığı su kaynağının üstünü kepçeyle kazarak sularını kesti.

  Yaşananları bianet’e anlatan çift, şirketin asıl hedefinin 1. Derece Doğal Sit Alanı olduğu için üzerine HES yapılması yasak olan bölgede HES inşası olduğunu söyledi.

  Evlerine suyu Alakır Nehri’nden taşıyan Günal ve Erkutlu çifti olan bitene ilişkin şu bilgileri verdi:

  Eskiden beri her yerin suyu kurur, burası akarmış. Kaynağın damarının hemen üstünü kazıdılar. Şu anda suyumuz akmıyor. Alakır Nehri’nden su taşıyoruz.

  Daha önce kestikleri ağaçların yerine şimdi yeni ağaç dikiyorlar. Yani hem bizden aldıkları suyu can suyu gibi gösterecekler hem de hayratla köylüye yaranmış olacaklar. Ancak amaçları HES’e su taşımak.

  Biz DSİ’nin firmaya para cezası kesmesi için uğraşıyoruz. Aynı zamanda savcılığa suç duyurusunda da bulunduk. Köylülerin her şeyi bildiğine eminiz. Çoğu yaşananlara tepki vermese de, firmaya destek olan birkaç kişi var.

  2

   

   


  Yorumlar  İlgili Haberler