• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  CHP ders alır mı?

  CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in savcılık talimatıyla uçaktan indirilip havaalanında alıkonulması olayı içinde birçok ders barındırıyor.

  Ama CHP yönetiminin ve seçmen kitlesinin geniş bir kesiminin bundan herhangi bir ders alacağını sanmıyorum. Yine de yazmakta fayda var.

  Meclis’te milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için Anayasa’ya aykırı biçimde geçici maddeler oylanırken CHP değişikliğe evet oyu verdiğinde birçoğumuz bunun CHP’nin kendisine de ne kadar zarar vereceğini söylemiştik. Ancak başta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere birçok CHP’li yönetici ve vekil sırf HDP ile yan yana görünmemek için ve belki de HDP Meclis’ten çıkarılırsa bunun kendilerine yarayacağını ümit ettiklerinden böyle bir tavra girdiler. Her ne kadar bazı argümanlarla bu davranışlarını meşrulaştırma cihetine gitseler de, Kılıçdaroğlu’nun anayasaya aykırı olduğu halde evet oyu vereceklerini açıklaması ile durum anlaşılmıştı.

  İşte bir kez daha görüldü ki, Kürtler’de uzak durmaya çalışan, dışlayan her partinin sonu hüsran.

  AKP’nin istediğinin muhalefetsiz bir Meclis olduğunu CHP Kürt korkusu yüzünden anlayamadı.

  AKP’nin istediğinin HDP’yi Meclis dışına çıkarmak olduğunu sandı.

  Bu durumdan çıkarılacak önemli bir ders de, totaliter iktidarlarla uzlaşılamayacağı. Şimdi iktidar CHP’ye yönelik tasarruflarda da bulunurken, CHP’li vekillerin sığınacakları bir liman, dayanışacakları bir kitle de yok. Çünkü CHP dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde oy vererek kendi kitlesini de pasifize etti.

  HDP’li milletvekillerine yönelik de operasyonlar olabilir. HDP’liler ifadeye gitmeyeceklerini deklare ettiler.  Ama onlar direnen bir halk kitlesinin içindeler. Onları bulundukları yerden fiziki olarak bile çekip almak zor olur.

  CHP’li muhalif milletvekilleri şimdi HDP’lilere gıpta ile bakıyor olmalı.

  İktidarla mücadele etmek için bir vekilin partisinin de muhalif olması gerekiyor.

  Eren Erdem ve muhalif bir çizgi izleyen CHP’li milletvekilleri partilerinin eylemsizliği yüzünden böyle kolay hedef oluyorlar.

  Kılıçdaroğlu ve birçok CHP’li yöneticler ders almaz ama yine de muhalefet yapmak isteyen milletvekilleri için çıkarılacak çok ders var.

   

  Benden bir duyuru

  ‘Barışa 100 Adım’ adlı kitabım geçen hafta yayımlandı. 6 sene boyunca yazdığım yazılarımdan oluşan kitabımın daha ilk haftasında gördüğü ilgi beni çok mutlu etti. Kitabımın gelirini Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde başlatılan Kardeş Aile Kampanyası’na göndereceğim için de gururluyum. Kitabımın barışa vesile olmasını dilerim. Desteklerinizi bekliyorum.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları