• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  CHP Kimden Yanadır?

  CHP iktidarı; 1923’ten 1948’e kadar tek dil, tek millet, tek din üzerinden T.C devletini tek başına yönetti. 1925’de özel bir kanunla, 1 Mayıs gösterilerini yasakladı. Greve çıkan demiryolu işçilerini tutuklattı. Sosyalistler biraz gelişip güçlendiğinde hemen baskılarını arttırır, hemen bir operasyon yapardı. Yüksek okuyucu kitlesine ulaşan Orak-Çekiç gazetesi yasaklanır, TKP’nin yöneticileri sürekli tutuklanmalarla karşılaşırdı (Nazım Hikmet, Sabahattin Ali vb şairler, yazarlar sürekli tutuklananlar arasındaydı). CHP hükümeti sürekli acımasızca saldırganlaşıyor ve muhaliflerine ağır darbeler indiriyordu.

  Cumhuriyet Halk Partisi lideri İsmet İnönü, 14 Nisan 1968 Seçim kampanyasını başlattığında “Başlıca rakibimiz Türkiye İşçi Partisi’dir,” demişti. Devletin kurucu partisi kendine rakip olarak sosyalistleri görürken sosyalistler neden CHP’yi destekleyebiliyor?

  CHP’nin geçmişte olduğu gibi bugün de aday listeleri asker, bürokrat, işadamı diplomat ve müteahhitlerle dolu tam bir burjuva partisi profilini sergiliyor. Kent varoşlarındaki kitlelere yüz çeviren; aday listelerinde işçilere, emekçilere yer vermeyen sermayenin partisi CHP’dir. Belediye seçimlerinde HDP, ÖDP ve Emek Partisi vb. partiler karşısında CHP’yi desteklemek solculuğa ne kadar yakışmaktadır?

  CHP, Kemal Kılıçtaroğlu ile milliyetçi ve dinci söylemlere kayarak büyüme şansını denedi. ABD’nin yeni müttefiki olmaya soyunup, CHP-MHP-Cemaat şeytan üçgenine bel bağladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı bunun ürünüdür. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Nakşibendî cemaatiyle ilişkisi bilinmiyor muydu? O dönem henüz İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ABD’ye gitmesi merak konusu değil mi?

  Kılıçdaroğlu, “tıpış tıpış oy vereceksiniz,” dedi. Bunu söylerken amacı neydi? CHP karşısında zikzak çizen solcular, AKP’ye karşı CHP’nin desteklenmesini gündeme getiriyorlardı. Ankara Belediye başkan adayının bir MHP’li olması, bazı bölgelerde belediye başkanlığına Nurcuları (Gülen Cemaati’ne yakın isimler) aday göstermesi de CHP için bir umuttu. Çünkü yeni müttefikine göre politikasını belirliyor, ANAP gibi dört eğilimi bir araya getirmeye çalışıyordu. CHP içinde yer alan eski solcu döküntüler, kendi varoluş gerekçelerini ispatlamak için şekilden şekle giriyorlardı. Tam bir bukalemun görünümünde duruma göre renk alıyorlardı.

  İstisnasız bütün seçimlerde CHP’lilerin, sosyalistlere karşı “oyları böldünüz,” şeklinde suçlamaları tamamen derin devlet politikasıdır. (Sanki sosyalistler CHP’nin arka bahçesi!) Bir yandan ABD-Cemaat projesi içinde olup, diğer yandan MHP ile yakınlaşıp, sonra da “Sosyalistler oyları böldü,” diye feryad-ı figan etmesi siyasal şarlatanlıktır.

  Sosyalist kurumların CHP ile uzaktan yakından bir bağı olmamalıdır. CHP’nin sınıf düşmanı yüzünü görmedikleri sürece, CHP’ye çerez olmaktan kurtulamazlar. Sosyalistler, CHP’nin “derin devlet partisi” olduğunu bilincine varmalıdır. CHP; ayrımcı, rantçı, taşeroncu bir belediyecilik örneği sergilerken, onun işçi düşmanlığının mahkûm edilmesi gerekirken; solcuları, Alevileri oy ağacı olarak kendine tabi görmesi de akıl alacak gibi değil.

  Recep Tayyip Erdoğan’ın Siirt’ten milletvekili seçilmesi için bağımsız milletvekilinin milletvekilliğini düşüren parti, CHP’dir. Recep Tayyip Erdoğan’a milletvekili olma yolunu açan

  yasa değişikliğini öneren parti, CHP’dir. AKP’nin savaş kararlarına ve yasalarına destek verip onaylayan partinin adı, CHP’dir. CHP bir sol parti değil, oy avcılığı yapan devletin seçkin ve güvenilir bir partisidir.

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,”Saraya giden soytarıdır,” demişti. Ama bu sözünün arkasında durmadı. İşte, görüldüğü üzere, egemenlik kayıtsız şartsız egemen sistemindir; egemenler hem kapıştırır hem de yapıştırır. Ve de AKP’yi, MHP’yi, CHP’yi o sarayda buluşturur.

   

  Not: CHP’nin 15 Temmuz davranışları ile ilgili detaya girmedim. Ama CHP acı vermeye devam ediyor.

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları