• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  CHP ve Sol

  CHP’nin politikalarına kayıtsız kalamıyoruz. Çünkü CHP’nin zararı sadece kendine değil. Eğer o kadarla kalsaydı, ana muhalefet işlevini yerine getirmiyor olur, bıraktığı boşluk da bugün HDP’nin yaptığı gibi her dönem duruma göre bir başka parti tarafından doldurulurdu. Zaman içindeki eriyişi devam eder, bir yerde de dururdu. Ama öyle olmuyor. CHP bu ülkenin solunu zehirliyor. Ülkenin sol, sosyalist hareketlerinin yolunu kapatıyor, ülkenin demokratikleşmesinin önünü tıkıyor.

  Çünkü maalesef bu ülkede birçok kuşak sosyaldemokrasinin bu olduğunu sanarak yetişti. CHP’nin, sol, sosyaldemokrat olduğuna inandı. Bir şekilde CHP’nin peşine takıldı ve büyük bir muhalif potansiyel böylece devlete entegre oldu.

  Geniş kitleler ise sol ve sosyaldemokrat politikalar beklediği CHP’nin kendilerini değil devleti temsil ettiğini, kendilerine dayatmacı bir toplum mühendisliğinden başka bir şey vermediğini gördü ve sola küstü.

  Böylece varolan militan potansiyeli kendi potasında eritirken, seçmen kitlelerinin de soldan sağa doğru savrulmasına sebep oldu.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinin büyük bir parçasının sağ iktidarlar ile geçmesinin sebebi CHP’nin kendisini solda sunup devletçi politikalardan ötesini üretmemiş olmasıdır.

  Son iki olay da bize bunu bir kez daha gösterdi.

  HDP’lilere yönelik bir komplo olduğu bizzat defalarca Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileri tarafından dile getirilen dokunulmazlık oylamasında dokunulmazlıkların CHP’nin de desteğiyle kalkması, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha yasalar Meclis’e gelmeden Anayasa’ya aykırı da olsa dokunulmazlıkların kaldırılması için yapılan yasalara evet oyu vereceklerini açıklaması, yasalar Meclis’ten geçtikten sonra da yasaların iptali için HDP’li vekillerle Anayasa Mahkemesi’ne gidecek CHP’li milletvekillerini tehdit etmesi bu ülke demokratlarının ve barış yanlılarının CHP’den bir şey beklememesi gerektiğini yine ortaya koydu.

  Daha bu aymazlıklarının kamuoyunda oluşturduğu tepki soğumadan, bu defa da Kemal Kılıçdaroğlu, bir Kürt devletinin kurulması durumunda ellerine silah alacakları yolunda bir açıklama yaptı.

  CHP, bu ülkede toplum ya da toplumun bir kesimi devlet paradigmasını zorlar ve özgürlükleri genişletmeye çalışırsa derhal sosyal demokrat desenli gömleğini çıkarıp asker üniformasını giyiyor.

  Çünkü kendisini bir kere devletin kurucu partisi rolüne yerleştirmiş ve toplum ne denli değişirse değişsin o hâlâ kuruluş döneminin tek parti hülyasıyla hareket ediyor.

  Tek parti iktidarı onun doğasında olduğu için de şimdi yine onun gibi bir tek parti hülyası ile iktidarda oturan AKP’nin yedeğine düşüveriyor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları