• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  CHP’li Havutça’dan Diyanet hakkında suç duyurusu
  CHP’li Havutça’dan Diyanet hakkında suç duyurusu
  3 Ocak 2018 16:39
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan Dini Terimler Sözlüğü’nde kız çocuklarının 9 yaşında evlenmelerine yönelik ifadelerin yer almasıyla ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurusuna bulundu.

   

   

  CHP’li Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, sorumlu kişiler hakkında Anayasanın laik devlet ilkesine ve Medeni Hukukunun 124. Maddesine aykırı hareket etmekten ve toplumu yasalara aykırı yönde suç işlemeye teşvik etmekten dolayı, Ankara Cumhuriyet Baş Savcılığına başvuruda bulundu.

   

   

  Havutça, Savcılığa verdiği dilekçede şu ifadelere yer verdi:

   

  “Anayasanın laik devlet ilkesine ve Medeni Hukukumuzun 124. Maddesindeki “ Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.” yasal düzenlemelerine rağmen Diyanet İşleri Başkanlığının Anayasaya ve hukuka aykırı hareket ederek toplumu kanunların dışına yönlendirmesi kabul edilemez. Diyanetin, Anayasaya ve medeni kanuna aykırı toplumu suç işlemeye yönelik yaptığı resmi açıklamalar nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı ve sorumlu kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması için TCK’nin 5237 Sayılı Kanunu gereği soruşturma açılmasını talep ederim. “ ifadelerine yer verdi.


  Yorumlar  İlgili Haberler