• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Çinko ve iyot eksikliğimiz demir eksikliğinden daha fazla
  Çinko ve iyot eksikliğimiz demir eksikliğinden daha fazla
  26 Nisan 2017 11:20
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Güneş, Anadolu topraklarının kireçli ve killi olması sebebiyle yetiştirilen ürünlerde mikro elementler çinko ve iyot seviyesinin düşük olduğunu belirterek, “Ülkemizde demir elementi konusunda bir farkındalık var. Sağlık Bakanlığımızın bu anlamda büyük çalışmaları var fakat çinko ve iyot eksikliğimiz demir eksikliğinden daha fazla.” dedi.

  Çinko ve iyot beslenmesinin insan sağlığı için büyük önem arz ettiğini dile getiren Prof. Dr. Güneş, iki elementin de topraktan bitkilere, bitkilerden de insanlara ulaştığını kaydetti. Güneş, “Anadolu topraklarımızın kireçli ve killi olması sebebiyle yetiştirdiğimiz ürünlerde bu mikro elementler çinko ve iyot seviyesi düşük. Ülkemizde demir elementi konusunda bir farkındalık var. Sağlık Bakanlığımızın bu anlamda büyük çalışmaları var fakat çinko ve iyot eksikliğimiz demir eksikliğinden daha fazla.” ifadelerini kullandı.

  Annesinde iyot yetersizliği olan yeni doğan bebeklerde zekâ geriliği, işitme ve konuşma bozukluğu ile gelişme geriliği riskler ortaya çıkıyor.  Ödem, üşüme, kilo alma, kronik yorgunluk, gebe kalmakta güçlük, entelektüel beceri ve kapasitede azalma, sık hasta olmaya neden olabilen iyot eksikliği, uzmanlar tarafından meme kanseri ile de ilişkilendiriliyor.

  Çinko eksikliği bulunan hastalarda ise saç ve cildde solukluk,  saç dökülmesi, tırnak uzamaması, karaciğer, pankreas ve böbrek fonksiyonlarında zayıflama, sürekli yorgunluk, pankreasa bağlı şeker krizleri, tat alma duyusunda bozukluk, üreme hormonlarında aksaklık aşırı stres, prostat büyümesi, eklem ve kalça ağrıları gibi semptomlar ortaya çıkabiliyor.


  Yorumlar  İlgili Haberler