• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Cizre İçin “Kardeş Aile” Kampanyası

  Cizre 130 bin nüfusluk bir ilçeydi. 14 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı 79 gün sürdü. Yasak boyunca 300’den fazla insan hayatını kaybetti. Aralarında kadın ve çocuklar da vardı. Giden canların yanısıra 10 mahallesi bulunan ilçenin Cudi, Nur, Sur ve Yafes mahallelerinde ev ve işyerleri de tahrip oldu. Diyarbakır Sur’dan sonra kamulaştırma kararı bu ilçe içinde çıktı. Yafes, Nur ve Cudi mahallerinde 22 parselde 41 bin metrekareye yakın alan kamulaştırıldı. Şu an mahallerde yıkımlar sürüyor. Yıkımlarla birlikte çok sayıda aile evsiz kaldı. Yasak boyunca boşaltılan bu mahallere de geri dönüşler devam ediyor. Ve bir çok ailenin en temel sorunlarından biri de barınma. İlçe sakinleri birbirlerine destek olarak yaralarını sarmaya çalışıyor. Ancak bu yetmiyor. Çünkü bu yasak ilçenin genelini etkiledi. Operasyon sadece birkaç mahalle ile sınırlı kalmadı.

  Kampanyaya yoğun ilgi

  Cizre’de yaşananlardan sonra yakınlarını kaybeden, evleri ve işyerleri yıkılan Cizre halkının yaralarını sarmak için her türlü maddi ve manevi yardıma ihtiyaç duyuyor. Cizre belediyesi ile Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ilk günden yardım kampanyası başlattı. Kampanya sürüyor. Bu kampanyalardan biri de “Kardeş Aile” kampanyası. Cizreli bir aileyi “Kardeş Aile” seçerek ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra maddi yardımlarda bulunulabilir. Kampanyanın en büyük ayağını ise Avrupa’da yaşayan Kürtler oluşturuyor. Yoğun bir başvuru olduğu bilgisi geliyor. 25 binin üzerinde mağdur aile bulunuyor. Şimdiye kadar 400’ye yakın aileye kardeş aile geldi. Kampanya yaygınlaşıyor. Sadece Avrupa değil Türkiye’nin birçok ilinde de destekler sürüyor. Kardeş Aile seçmek isteyenler, Cizre Belediyesi’ne Ait TLF 0090486 616 10 10 irtibat numarasını araması yeterli. Unutmayalım ilçede 25 aile yardım bekliyor.

  İlçede hummalı bir çalışma

  Engellemelere rağmen ilçede hummalı bir çalışma sürüyor. Dayanışma seferberliği devam ediyor. Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde toplanan yardımların Cizre halkına ulaştırılması için olağanüstü bir çaba sarf ediliyor. Türkiye’den ve yurtdışından gönderilen yardımlar, dernek tarafından hazırlanan bir depoda istifleniyor. Şu ana kadar 40 bin aileden 15 binine ulaşan yardımlar öncelikle Cudi, Nur, Yafes ve Sur mahallerine dağıtıldı. İlçede acil olarak başta yağ, şeker ve pirinç olmak üzere kuru gıdaya ihtiyaç duyuluyor. Dernek çalışanları, yardım için çağrıda da bulunuyor. Cizre’nin yanısıra Sur, İdil için de yardım çalışmaları sürüyor. Yardımların geçici bir süre ihtiyaçları karşılayacak düzeyde olmaması gerekiyor. Sürekli bir destekle yaralar dayanışma ile sarılabilir. Sokağa çıkma yasağında bir ayı geriden Nusaybin, Yüksekova ve Şırnak’ta da yarın yasak kalktığında benzer bir tablo karşımıza çıkacak. Bu dönem belki de küçük de olsa bu tür yardımların önemi ortaya çıkıyor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları