• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Çocukla tatil yapacaklar; dikkat!
  Çocukla tatil yapacaklar; dikkat!
  19 Temmuz 2017 11:03
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Çocuklarla yola çıkmanın, tatile gitmenin stres ve endişe verici olabileceğini belirten Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Özlen Kaya Çardak, çocuklarla tatil yaparken yaş grubuna göre dikkat edilecek şeylerin değiştiğini belirtti.
  0-2 yaş dönemi çocuklarda 10 günden daha uzun tatillerin, çocuk için endişe verici olduğunu belirten Dr. Çardak şunları söyledi:
  “0-2 yaş dönemi bir çocuğunuz varsa ve 10 günden uzun bir tatil planı yapılıyorsa ev rutinlerinin; yani her zaman alıştığı düzenin dışına çıkmak çocuklara endişe verebilir. 0-2 yaş arası çocuklu tatillerin genelde 5-7 gün sürmesi idealdir. Daha büyük yaşlarda oyun çocuğu dönemi 3-6 yaş çocuklar ise daha uzun evlerinden ayrı kalmayı tolere edebilir.”
  Çocukların çantası hazırlanırken pamuklu giysilerin öncelikle tercih edilmesi gerektiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:
  “Kısa kollu kıyafetlerin yanı sıra uzun kollu olanlar da birkaç tane alınmalı. Gündelik ayakkabıların yanında kumda ayaklarının yanmaması için ya da Islak zeminde kaymayan, su geçirmeyen sandaletler alınabilir. Güneş ve rüzgârdan korunmak için geniş kenarlı şapkalar, güneş gözlükleri bavula eklenebilir. Denize girdikten sonra değiştirilmesi için birkaç tane mayo mutlaka olmalıdır.
  Şampuan, sabun, nemlendirici yağ gibi özel bakım eşyaları unutulmamalıdır. Yataklar arası mesafe varsa evde kullanılan telsiz alınabilir. Sevdiği, vakit geçirebileceği oyuncaklar, kitaplarbu çantada yer alabilir. Sinek olabilme ihtimaline karşı cibinlik, sinek önleyici likit ya da tabletler götürülebilir. Mutlaka gerekli olacak bu eşyaların yanı sıra önlem olarak da ateş ölçer, gazlı bez, yara bandı, doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaçlar, şuruplar, pişik ve alerji kremleri alınabilir.”
  Uçakla yapılacak seyahatlerde çocuğu kalkış ve iniş sırasında emzirmenin kulak basıncını dengelemeye yardımcı olacağını sözlerine ekleyen Dr. Özlen Kaya Çardak özellikle tetanos aşısı yaz döneminde eksik bırakılmaması gerektiğini belirtti.


  Yorumlar  İlgili Haberler