• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Çorum’u unutmadı, unutturmadı
  Çorum’u unutmadı, unutturmadı
  29 Kasım 2017 10:58
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Şair-yazar Cevat Turan, 37 yıl önce tarihe kara bir leke olarak geçen Çorum katliamını, yeni kitabı “Unutmalar Şehri” ile edebiyata taşıdı.

   

   

  Alevilerin katledildiği Çorum olaylarında 57 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı. Kendisi de Çorumlu olan ve o döneme tanıklık eden yazar Cevat Turan Unutmalar Şehri kitabında, anlatılmamış bir tarihin perde arkasını aralayarak okurlarını şaşırtıcı gerçeklerle yüzleştiriyor. Arka planda Çorum olaylarının olduğu çalkantılı bir dönemi ve tutkulu bir aşkı anlatan Cevat Turan, bu kitabıyla, 2017 Yunus Emre Edebiyat ve Roman ödülünü aldı.

   

   

  Geçtiğimiz günlerde Malatya’da Alevilere ait evlerin işaretlenmesi, geçmişin acılarını bir kez daha görünür kıldı. Yazar Cevat Turan, asla geçmeyecek, unutulmayacak bu acılara edebiyatın diliyle dokunuyor.

   

  Cevat Turan Çorum başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen imza etkinliklerine Tuzla ile devam ediyor. Tuzla Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen kitap fuarına konuk olan Cevat Turan, 3 Aralık Pazar günü saat 15.00’da Puslu Yayıncılık standında, edebiyatseverlerle buluşup kitaplarını imzalayacak.

   

  Tuzla Marina’da düzenlenen ve 24 Kasım’da başlayan 2. Tuzla Kitap Fuarı 3 Aralık’ta sona erecek.


  Yorumlar  İlgili Haberler