• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Cumhurbaşkanı Yeşil mi, Mavi mi?

  Avusturya Cumhurbaşkanı (SPÖ) Heinz Fischer’in görev süresi 8 Haziran biteceği için 24 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı ve hiç bir aday tek başına çoğunluğu sağlayamadı. Altı aday arasında en çok oyu alan iki aday Yeşiller Partisi eski başkanlarından Van Der Bellen ve Avusturya’nın ırkçı partisi FPÖ’nün adayı Norbert Hofer ikinci tur seçimlerine katılmayı hak ettiler. İkinci tur seçimleri 22 Mayıs günü yapıldı.
  Van Der Bellen’in seçim sloganları; “Yurdumuz bizi birbirimize bağlıyor”, “İnsanları yan yana getiren, yakınlaştıran cumhurbaşkanı”, “Yolun parçasını birlikte yürüyelim” (Bu sloganı, 1980’lerde eski Başbakanlardan (SPÖ) Bruno Kreisky’ de kullanmıştı).
  Avusturya tarihinde ilk defa Yeşiller, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura katıldı.
  Hofer’in kullandığı sloganlar; “Önce Avusturya”, “Aklın Sesi Hofer”, “Hak Halktan Gelir” vb…
  Avusturya genelinde 6. 882.507 seçmen var. İlk tur da 68% gibi bir katılım oldu ve 4,4 milyon seçmen oy kullandı. On altı yaşından büyük seçmenlerin oy kullandığı seçimde iki aday ikinci turda 50-50 % yarışıyorlar. Partilerin ve bağımsız adayların ilk turdaki oy dağılımı şöyleydi;
  SPÖ’nün adayı Rudolf Hundstorfe 11,3%, İrmgrod Griss 18,9 %, ÖVP- Andeas Khol 11,1 %, Richart Lugner 2,3 %  toplam 43,6 % ile 1,9 milyon oy aldılar. Norbert Hofer FPÖ 35,1 % oran ile 1,5 milyon, Alexandra Van Der Bellen ise 21,3 % oran ile 913.000 oy aldı. Böylece, seçimlerde en yüksek oy alan iki aday Van der Bellen ile Hofer ikinci tura kaldılar.
  İkinci tur seçimlerinde; SPÖ’lü milletvekili ve bakanlar, sanatçılar, ÖVP ‘nün eski başkanlarından Pröll, bağımsız aday Griss ve Neos milletvekilleri “Oyumuz Van Der Bellen’e” diye açıklamada bulundular. Lugner ise ”Oyum Hofer” diye açıkladı. Pazar günü açılan sandık sayısına göre Van Der Bellen ile Hofer 50-50 % başa baş idi.  885. 437 olan mektup oylar ise henüz açılmadı. Mektup oyları seçim sonucunu belirleyecek gibi görünüyor.
  Hatırlayalım ki, Birinci ve İkinci dünya savaşları Avusturya’nın ismiyle anılmıştır. 22 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimi Avusturya’nın geleceğini belirleyecek bir gün olacak. Çünkü ya demokrasi’den ya da faşizm’den yana olduğunu dünyaya ilan edecek.
  Avusturyalı entellektüeller, muhalifler ve sosyalistler “Kein Nazi in der Hofburg” (Hofburg’da Nazi yok) adı altında protesto yürüyüşleri yaptılar.
  Pazar akşamı Hofer 144 bin oyla öndeydi. Yazımı yazmaya başladığımda kesin sonuçlar daha açıklanmamıştı. Ama mektup oylarla Van Der Bellen’in öne geçeceği üzerine tahminler yapılmakta.
  Bu arada, Avusturya vatandaşı olan AKP’liler ise, Yeşiller AKP’ye karşı açıklamalar yaptığı için Yeşilleri desteklemediklerini resmi olmayan yollarla kamuoyuna duyurdular.
  Avusturya’da seçim öncesi başlayan tartışmalarda Başbakan Faymann birinci tur oylaması sonrası istifa etti. Yerine ÖBB genel müdürü Kern parti başkanlığına geldi. Fayman’ın istifasında üst üste gelen seçim başarısızlığının etkili olduğundan sıkça bahsediliyor. Irkçı Hürriyet Partisi FPÖ’nün adayı Hofer oylarını artırdı.
  FPÖ lideri Heinz-Christian Strache ve Cumhurbaşkanı adayı Norbert Hofer Neo Nazi gençlik örgütlenmesinden geliyorlar. Neo Nazi eğitim kamplarında çektirdikleri resimler medyada yankı yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmalarında bir gazeteci Hofer’e soruyor; “ Sizin Nazi propagandası yaptığınız söyleniyor, ne diyorsunuz? Cevabında ”yok öyle bir şey” diye geçiştiriyor.
  Yabancı (göçmen) düşmanı kampanyalarla sürekli gündeme gelen FPÖ 3% ‘lerden ikinci parti konumuna geldi ve seçimde ilk turda 35,1 % oy aldı. İkinci turda ise oylarını 50 % ‘ye yükseltti. Görülüyor ki, yabancı düşmanı ırkçı parti FPÖ her seçimde oylarını artırmaktadır. Avrupa’da göçmen düşmanı partilerin sürekli oy kazanmasının sosyolojik nedenleri üzerine kimse durmuyor.
  Avusturya dünya kamuoyunda dışlanmamak için Hofer’den kurtulmalıdır. Yoksa 1999’da ki ÖVP/FPÖ koalisyonunda yaşadıkları durumla karşı karşıya kalırlar. Birçok ülke bu koalisyona tepki göstermişti. İsrail, Viyana Büyükelçisini geri çağırmış ve iki ülke ilişkilerini askıya almıştı. Nazi yanlısı bir Cumhurbaşkanının Avusturya’yı dünyada yalnızlaştıracağı üzerine yoğun bir tartışma var. Hofer’in Cumhurbaşkanı seçilmesi, Avusturya’nın dünyada izole olması anlamına gelecektir.
  Cumhurbaşkanı’nın görevi;
  Avusturya Anayasası’na göre ülke demokratik federal bir cumhuriyettir.
  Yürütme: Devlet Başkanı, Federal Cumhurbaşkanı sıfatını taşır. Anayasa, altı yıllık bir devre için devlet başkanının halk tarafından seçilmesini şart koşmuştur. Federal Cumhurbaşkanı dış meselelerde devleti temsil eder. Anlaşma ve kanunları imzalar, şansölye, yardımcı şansölye, bakan ve diğer yetkilileri tayin eder. Başkan aynı zamanda meclisi toplar, fesheder ve tatile sokabilir.
  Hükümet başkanı ise Federal Başbakan’dır.
  Not: Alexander Van der Bellen’in kazandığını, 51,5 % oyunun kesinleştiğini oğlum Tamer Doğan Can telefonla bildirdi.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları