• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Cumhuriyet davasında tahliye çıkmadı
  Cumhuriyet davasında tahliye çıkmadı
  1 Kasım 2017 09:42
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, muhabir Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper’in tutuklu bulunduğu dava dün İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti ara kararda dört arkadaşımızın da tutukluluk halinin devamına karar verdi, bir sonraki celse 25-26 Aralık’ta görülecek.

   

  Operasyonun birinci  yılında 4.duruşma

  1 yıl önce dün yapılan operasyonla gözaltına alınarak tutuklanan Cumhuriyet yazar ve yöneticilerinin yargılandığı davanın 4. duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi görüldü. Gazetenin yayın politikasının soruşturma konusu yapıldığı dava kapsamında 367 gündür tutuklu yargılanan Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile 306 gündür tutuklu bulunan muhabir Ahmet Şık ve 209 gündür tutuklu bulunan muhasebe servisi çalışanı Emre İper’in tahliye istemleri reddedildi.

   

  Mahkeme heyeti Atalay, Sabuncu ve Şık hakkındaki kararı oy çokluğuyla alırken bir üye hâkim karara tahliye yönünde şerh koydu. Emre İper hakkındaki karar ise oybirliğiyle alındı. Bir sonraki duruşmanın 25-26 Aralık tarihlerinde yapılmasını kararlaştıran mahkeme, gazetemizin eski yöneticilerinden Doğan Satmış ile eski çalışanları Mehmet Faraç ve Leyla Tavşanoğlu’nun tanık olarak dinlenmesine hükmetti.

   

  Ahmet Şık mahkemeye seslendi: “Örgüt bu binanın içinde!”

  Duruşmada Poyrazköy, Balyoz ve OdaTV gibi sonradan kumpas olduğu kabul edilen davalarda verilen beraat kararına dayanak yapılan bilirkişi raporunun sahiplerinden olan adli bilişim mühendisi Tuncay Beşikçi tanık olarak dinlendi. Beşikçi Emre iper’in ByLock kullanıcısı olduğu yönündeki iddiayı çürütürken Akın Atalay ve Murat Sabuncu da haklarındaki iddiaları bir kez daha çürüttü.

  Duruşma sırasında Ahmet Şık, heyete seslenerek, “Siz gözden kaçırdınız demeyeceğim, karar almaktan kaçtınız. Haberlerde terör örgütü arıyorsunuz. Duruşma savcısının ağzıyla yazılmış sahte bir belge dolaşıyor ama bunun kaynağını sormuyorsunuz. Örgütün yerini size söyledim. Örgüt bu binanın içinde hâkim savcı kılığında, işbirlikçileri de medyada” dedi.


  Yorumlar  İlgili Haberler