• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  “DAİŞ ile PYD anlaştı” iddiasının perde arkası
  “DAİŞ ile PYD anlaştı” iddiasının perde arkası
  15 Kasım 2017 16:12
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  İngiliz BBC’nin “Rakka’nın kirli sırları: BBC, IŞİD militanlarının tahliyesi için yapılan gizli anlaşmayı ortaya çıkardı” diyerek haberleştirdiği görüntülerin, sivilleri kurtarmak için yürütülen operasyonlardan biri olduğu ortaya çıktı.

   

  Rakka operasyonunda yer alan askeri yetkili, 850 sivile karşılık bazı yaralı DAİŞ’lilerin tahliye edildiği bilgisini verdi.

   

   Demokratik Suriye Güçleri’nin  DAİŞ’i Rakka’dan temizlemek için yürüttüğü “Büyük Savaş” 134 gün sürmüş ve 17 Ekim’de kentin özgürleştiği dünyaya duyurulmuştu. Demokratik Suriye Güçleri, bu savaşta 450 bin Rakkalı sivilin kurtarıldığını, binlerce DAİŞ’linin öldürüldüğünü ve 655 savaşçısının hayatını kaybettiğini açıklamıştı.
  Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, operasyonun son günlerinde Futbol Sahası, El Neim Meydanı ve Harun Reşid Parkı civarında DAİŞ, kendi ailelerinin de içinde olduğu 850 sivili esir tuttu ve canlı kalkan olarak kullandı. DAİŞ’in yaklaşık 200 yaralı üyesinin bölgede kaldığı bilgisini veren askeri yetkili, Rakkalı Arap aşiretlerinin de araya girmesiyle söz konusu DAİŞ’lilerin aileleriyle Elbu Kemal ilçesine geçişine izin verildiğini belirtti.
  “DAİŞ, sivilleri katledecekti”
  200 yaralı DAİŞ’li ve 300 kişiden oluşan ailelerine 550 sivil bırakıldıktan sonra kentten çıkmaları için izin verildiğini kaydeden askeri yetkili, “Bölge aşiretleri çatışılırsa yaralı DAİŞ’çilerin sivilleri ve kendi ailelerini katledeceğini ilettiler. Aşiretler bizden söz konusu yaralı ve ailelerinin geçişine izin vermemizi istediler. Biz de onların çağrısıyla halkımızı kurtarmak için savaşıyorduk. Bu sebeple halklarımızın güvenliğini sağlamak temel görevimizdi. Bu doğrultuda karar verdik ve yaralı DAİŞ’çilerin çıkışına izin verdik” dedi.

  Yorumlar  İlgili Haberler