• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Değişen Çalışma Saatleri Felç Riskini Artırıyor
  Değişen Çalışma Saatleri Felç Riskini Artırıyor
  14 Haziran 2016 17:16
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Yeni bir araştırma, değişen vardiyalarda çalışanların felç geçirmek riskinin yükseldiğini ortaya koydu. Aynı çalışma kadınların bu duruma karşı daha fazla dayanıklı olduğunu da gösterdi.

  ABD’de 15 milyon çalışanın tipik 9-5 çalışma saatlerine sahip olmadığı ve vardiya usulü çalıştığı belirtiliyor. Sözgelimi Danimarka’da yapılan bir araştırma, gece çalışanların kalp rahatsızlığına yakalanma riski daha yüksek olduğunu göstermiş. Düzensiz çalışanların, obeziteden kalp krizine çeşitli sağlık sorunları ile başbaşa oldukları biliniyordu ancak yeni bir araştırma vardiya usulü çalışmanın beyin üzerindeki direkt sağlık etkisini de ortaya koydu. Değişen vardiyalarla çalışmak, uyku ve yemek düzenini değiştirmek, çoğu zaman ciddi inme (felç) olasılığını arttırıyor. İnme, beyinde kan akımının kısmi olarak durması durumu.

  İnsan vücudunda, diğer başka kimi canlılar gibi 24 saatlik bir biyolojik döngü var. ABD’de Texas A&M Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu doğal döngüyü bozan esas etmenin uzun çalışma saatleri, ya da normalden farklı saatlerde çalışılmasından ziyade, uyanma, uyuma ve yemek yeme saatlerinde birkaç günde bir yapılan önemli değişimler olduğunu ortaya çıkartmışlar. Bu değişimler, 24 saatlik döngü dahilindeki vücut saatlerinin senkronizasyonun bozuyor. Örneğin, değişen vardiyalar bu duruma bir örnek: Bir hafta 12:00-20:00 vardiyasında çalışırken, bir hafta sonra 20:00-04:00 vardiyasında çalışmak gibi. Sık sık jet gecikmesi yaşayacak şekilde seyahat etmek de başka bir örnek.

  Erkek ve dişi fareler üzerinde yapılan ve gündüz-gece döngülerinin yapay olarak değiştirilmesi yoluyla biyolojik ritim ile oynandığı araştırmada dişilerin, aynı yaştaki erkeklere göre östrojen hormonları nedeniyle felç geçirmeye karşı daha korunaklı olduğu da bulunmuş.


  Yorumlar  İlgili Haberler