• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  DAİŞ ile PYD anlaştı iddiası…
  DAİŞ ile PYD anlaştı iddiası…
  14 Kasım 2017 12:47
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  BBC’nin özel araştırması, 250 DAİŞ’lı ile ailelerinin, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile YPG öncülüğündeki SDG ortak operasyonuyla Rakka’dan güvenli bir şekilde tahliye edildiğini ortaya koydu. ABD Savunma Bakanlığı YPG’nin Rakka’yı terk etmeleri için terör örgütü DAİŞ ile  anlaşma yaptığı haberlerine ilişkin, anlaşmanın parçası olmadıkları ancak buna saygı duydukları bildirildi.

  Tahliye edilen 250 terör örgütü DAİŞ üyesinin, Rakka’nın ABD destekli milisler tarafından ele geçirilmesinden önce yüzlerce araçlı konvoyla şehirden ayrılan ve çoğu DAİŞ üyelerinin ailelerinden oluşan 4 bin kişi arasında yer alıyordu.

  BBC’nin haberine göre, onlarca yabancı DAİŞ teröristlerinin de silah ve cephane yüklü 10 kamyonla Rakka’dan ayrıldı. Rakka’dan tahliye edilen teröristlerden bir kısmı Suriye geneline dağılırken, aralarından bazılarının da Türkiye’ye gittiği iddia edildi.

  ABD’DEN TAHLİYE AÇIKLAMASI

  Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu örgütlerin arasındaki anlaşmayı “yerel bir soruna bulunan yerel bir çözüm” olarak tanımladı. Pahon, Rakka’da sivil sayısının fazlalığından dolayı ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı koalisyonun hava saldırısı düzenlemekte zorlandığı bir durumda, Suriye’de SDG’nin, DAİŞ ile söz konusu anlaşmayı yaptığını söyledi.

  Flaş gelişme DEAŞ ve PKK arasında kirli anlaşma ortaya çıktı...

  Anlaşmanın tamamen sivilleri koruma amaçlı olduğunu iddia eden Pahon, “Ortaklarımızla her zaman tam mutabık olmayabiliriz ama onların kendi sorunlarına çözüm bulmasına saygı duyuyoruz.” dedi.  Söz konusu anlaşmanın PYD’nin kurduğu Rakka Sivil Konseyi ile Arap kabile liderleri tarafından yapıldığını dile getiren Pahon, anlaşmanın sivil halka ve DAİŞ militanlarının ailelerine Rakka’dan çıkmaları için izin verirken DAİŞ ile iş tutan Suriyelilere ise onları topluma kazandırmak üzere bir fırsat tanındığını öne sürdü.

  Koalisyondan üst düzey bir yetkilinin anlaşmayı gözlemlediğine de değinen Pahon koalisyonun bu anlaşmanın aktif bir tarafı olmadığını savundu. Sözcü, kentten ayrılan tüm sivillerin taramadan geçirildiğini, aralarında yabancıların da bulunduğu DAİŞ’li teröristlerin ise tutuklandığını ifade etti. Buna karşın birçok haber kaynağı, Rakka’dan anlaşma kapsamında ayrılan DAİŞ’lı teröristlerin kaçmasına izin verildiğini belirtmişti.

  Flaş gelişme DEAŞ ve PKK arasında kirli anlaşma ortaya çıktı...

  AA muhabirlerinin geçen ay ortalarında yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, YPG’nin DAİŞ ile süren bir haftalık görüşmelerin ardından örgütün yerli terörist savaşçılarının Rakka’yı terk etmesine izin vermiş ve söz konusu teröristler Deyrizor’un kırsal kesimlerine tahliye edilmişti.

  Her iki örgütünün vardığı anlaşma gereği ise DAİŞ’ın yabancı teröristlerinin çıkışına izin verilmediği kaydedilmişti.

  “ANLAŞMA SIR DEĞİL”

  İngiliz haber kanalı BBC’nin, ABD destekli YPG ile DAİŞ arasındaki anlaşmayı “gizli anlaşma” olarak duyurması üzerine, ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Twitter hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

  Dillon mesajında, “Bu bir sır değil. Koalisyon 10 ve 14 Ekim’de basın açıklamaları yaptı, BBC Radyo dahil birçok haber kuruluşu ile konuştu. Bu yerel bir soruna yerel bir çözümdü. Koalisyon tamamen katılmasa da ortaklarımızın kararına saygı duyduk.” ifadelerine yer verdi.


  Yorumlar  İlgili Haberler