• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Demirci Kawa ve Newroz Bayramı

  Meşru başkaldırı hakkının ve bir özgürlüğün ontolojik kökeni; Demirci Kawa ve Newroz Bayramı

  Zalim kral Dehhak’ın zulmüne başkaldıran Demirci Kürt Kawa Efsanesi; Kürtlerin bugünkü varoluşlarının kaynak efsanesidir. Yani acımasız bir diktatörün kendi yaşamını iki yılanın yaşamına ve iki yılanın yaşamını da her gün iki erkek genç/çocuk beynine bağlı olduğuna inanarak, sırtında taşıdığı iki yılanı beslemek için her gün iki Kürt gencinin kafalarını keserek beyinlerini kendisine şifa veren yılanlara yedirmektedir. Yıllarca süren bu zalim uygulama karşısında birçok Kürt ailenin neslini devam ettirecek erkek çocuğunun kalmadığı bir dönemde yaşlı bir demirci ustası olan Kawa da 18 erkek çocuğunun 17’sini kurban vermiş, sıra son ve en küçük çocuğuna geldiğinde daha önceden yaptığı planla çocuğu ile birlikte Dehhak’ın sarayına girer ve yine önceden özel olarak yaptığı demir kamasını (Kêr=Bıçak) çekerek Dehhak’ı öldürür.

  Yine efsanenin bir diğer aktarım şekli de; Armayel ve Garmayel adında iki kişi bu zulümü önlemek için Dehhak’ın sarayına aşçı olarak girer ve kafaları kesilmek üzere her gün saraya getirilen iki çocuktan birini keserken diğerinin yerine bir koyun beynini yılanlara yem olarak verirler ve çocuklardan birini gizlice kaçırtırlar. Zamanla bu kaçırtılan çocuklar dağlarda yaşayarak çoğalırlar. İşte bugünkü Kürtlerin bu kaçak dağ çocuklarının soyu olduğu öne sürülür. Kawa daha önceden yaptığı planla eğer Dehhak’ı öldürmeyi başarırsa sarayda ateş yakacağını ve dağlardaki tüm çocuklarında ateş yakarak birbirlerine haber vermelerini önerir. Kawa’nın Dehhak’ı öldürmeyi başararak yaktığı ateş ve buna karşılık dağlardaki kaçak kürtlerin her yerden yaktığı ateş başta Kürtlerin ve tüm ezilenlerin ”Özgürlük Ateşi”dir. 21 Mart sabahı yakılan bu özgürlük ateşi ne yazık ki hala tüm Kürtlerin yüreğinde yanmaya devam etmektedir.

  Demirci Kawa önderliğinde gerçekleşen isyan ve başkaldırı tarihteki meşru başkaldırı hakkının ilklerinden ve bir prototiptir. Bugün Birleşmiş Milletler 665 sayılı kararında tanımlanan meşru başkaldırı hakkı sanki Kawa’da simgeleşen Kürt Özgürlük başkaldırısıdır. Kürt halkıyla birlikte 21 Mart’ı özgürlük baharı olarak gören tüm halkların Newroz’u kutlu olsun. Newroz Pîroz be…


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları