• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Demirtaş 14 ay sonra mahkemede: “Bize yönelik alelacele, uyduruk, rezil bir düzenleme yaptılar”
  Demirtaş 14 ay sonra mahkemede: “Bize yönelik alelacele, uyduruk, rezil bir düzenleme yaptılar”
  12 Ocak 2018 14:20
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş  4 Kasım 2016 tarihinden bu yana ilk kez hakim karşısına çıktı.

   

   

  Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla hakkında İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava duruşmasına katılmak üzere Bakırköy Adliyesi’ne getirildi. Demirtaş saat 14.35’te davanın görüleceği mahkeme salonuna alındı.

   

   

  Duruşma kimlik tespitiyle başladı. Adres bilgisi sorulan Demirtaş; Türkiye Büyük Millet Meclisi cevabını verdi. Cep telefonu numarası sorulan Demirtaş bu soruya ise, “Dışarıda kaldı” cevabını verdi.

   

   

  İfadesine “İçeride dışarıda beni yalnız bırakmayıp gelen tüm dostlara selamlar sevgiler” sözleriyle başlayan Demirtaş, “Toplam 97 duruşma yapıldı benim yokluğumda yapıldı. 20 defa SEGBİS dayatması uygulandı. 20 den fazla dosyayla yargılanıyorum ilk defa hakim karşısına çıkartılıyorum.

   

  Demirtaş’ın konuşması şöyle:

  “Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne uygun olarak kaldırılması gerekirdi. Bizim dokunulmazlığımız Meclis kararıyla kaldırılabilirdi. Oysa dokunulmazlıklarımız anayasa değişikliğiyle kaldırıldı. Usul ihlal edildi.

  14 aydır ilk defa hakim karşısına çıkıyorum. İddianamenin okunamayacağına dair itirazlarım olacak. Dokunulmazlıkların kaldırılma süreci usulüne uygun yapılmadı. Bir vekil dokunulmazlığı dönem sonuna kadar kaldırılır. Herhangi bir vekil hakim huzuruna çıktığında dokunulmazlığı olmaması lazım. Burada bir ucubelik vardır. Bu itirazları anlatmaya çalıştık ama HDP’li vekiller hedefleştirildi. Dokunulmazlığı geriye doğru kaldırdılar. Ucube bir iş yaptılar. Acele, uyduruk, rezil bir düzenleme yaptılar. Dokunulmazlık meselesi uyduruk bir mesele değil. Usulüne aykırı kaldırılmışsa denetlenmesi lazım.”

   

  Duruşma Selahattin Demirtaş’ın konuşmasıyla sürüyor.


  Yorumlar  İlgili Haberler