• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Demirtaş için Adalet Bakanlığı’ndan mahkemeye talimat… HDP’li vekillerden sert tepki
  Demirtaş için Adalet Bakanlığı’ndan mahkemeye talimat… HDP’li vekillerden sert tepki
  1 Kasım 2017 13:07
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır
  Adalet Bakanlığı’ndan talimatla yargıya müdahale!
  Adalet Bakanlığı’nın HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına “gizli” ibareli bir yazı gönderdiği ortaya çıktı. Yazıda Demirtaş için “Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan militan konumunda olan tutuklu” ifadesini kullandı. Yazın Meclis’te tepkilere neden oldu.
  Demirtaş hakkında mahkemeye gönderilen”gizli” ibareli belgeye HDP Grup Başkanvekilleri ve milletvekilleri  sert tepki gösterdi.
  Filiz Kerestecioğlu: 
  “Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan militan konumunda olan…” Bu nasıl bir ifadedir! Kayseri mahkemesi Selahattin Demirtaş’ın duruşmaya getirilmesini karara bağladığı halde Adalet Bakanlığı nasıl talimat verebilir, ilgili yazıları bütün mahkemelere gönderir? Bu Anayasa 138’e aykırıdır. Çünkü hiçbir merci, kişi hakimlere, mahkemelere talimat veremez, onları yönlendiremez.
  Ahmet Yıldırım: 
  Biz yıllardır bu Parlamentoda yargının iktidar tarafından siyasallaştırıldığını ve derdest edildiğini söyledik. Buyurun, 13 Ekim 2017 günü Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın fezlekesinin ve dosyasının olduğu bütün mahkemelere gönderilmiş ibretlik bir yazıyla karşı karşıyayız. Neymiş? “Örgüte üye olma suçundan militan konumunda olan ve kamuoyu tarafından yakından bilinen ve takip edilen adı geçen Selahattin Demirtaş’ın bulunduğu il dışında yapılacak duruşmalara getirilmesinin firar, olası saldırı ve adliye önünde gösteri, eylem yapılmasına neden olabileceği, bu sebeple getirilmemesi…”
  Nerede bağımsız yargı? O mahkeme başkanının ve üyelerinin özgür karar verebilme ihtimali kaldı mı? İşte budur yargının siyasallaşması. Buradan siyasi iktidara sesleniyorum: Demirden korkuyorsanız trene binmeyeceksiniz. Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğundan bu kadar korkuyorsanız rehin almayacaksınız. Selahattin Demirtaş’ın Mecliste, alanda, sokakta siyaset yapma hali sizin korkunuzdu, zindanda rehin olma hali kabusunuz olmuş. Bu ne korku?
  Meral Danış Beştaş:
  Kanun hükmünde kararnamelerle OHAL’e sırtını yaslayan ve her türlü hukuksuzluğu yapan bir iktidarla karşı karşıyayız. Biz size yargıya talimatın, yargıyı yönetmenin belgesini sunuyoruz, siz bize gelip hikaye anlatıyorsunuz.
  Anayasa’yı her an, her saniye çiğnediğinizin gayet iyi farkındayız. Üzerinde “gizli” ibaresi bulunan, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü başlıklı bir yazı Eş Genel Başkanımız Demirtaş’ın bütün dava dosyalarına göndermiştir.
  Adalet Bakanlığının, bir tutuklunun duruşmaya getirilip getirilmeme konusunda yargılamayı yapan mahkeme yerine karar vermesi mümkün değildir. Hükümete sesleniyoruz: Lütfen bunu açıklayın, Türkiye’de biz de artık yargı vardır yoktur tartışmasını bir kenara bırakalım. Bu, “vahim” nitelemesinin bile karşılamayacağı bir belgedir.
  Mahmut Toğrul: 
  3 gün sonra, siyasi soykırım operasyonlarının başlamasının ve eş genel başkanlarımızın rehin alınmasının üzerinden tam bir yıl geçmiş olacak. Ama bu süre zarfında örneğin, Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş, hala tutuklu olduğu davadan yargı önüne çıkmış değil. Bakın bugün gösterdik, yargı, Adalet Bakanlığından mahkemelere giden talimatla nasıl çalışacağı, nasıl karar vereceği konusunda uyarılıyor. Yargı talimatlı yargıya dönüşmüş, siyasetçiler rakiplerini bertaraf etmek adına onları rehin aldırıyor. Rakip siyasi partinin 11 bin insanını gözaltına aldırıyor, 4 bini hala içeride. Ama “yargı bağımsızdır” diyebiliyoruz.

  Yorumlar  İlgili Haberler