• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Demirtaş yargılanıyor! Savcı tutukluluk halinin devamını istedi
  Demirtaş yargılanıyor! Savcı tutukluluk halinin devamını istedi
  7 Aralık 2017 12:09
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 31 fezlekeden tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasında savcı tutukluluk halinin devamını istedi.

   

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda başladı. İlk olarak 20 kişilik bir salona alınmak isteyen duruşma, itirazlar üzerine 120 kişi salona alındı. Duruşmaya, yabancı heyetler alınmadı. Duruşmayı HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri izliyor. Yüzlerce kişi de soğuk havaya rağmen cezaevi önünde bekleyişini sürdürüyor.

   

  Gazetecilerin duruşma salona girmesi ilk olarak “Sarı basın kartı yok” gerekçesiyle engellendi. Daha sonra ise “Gazeteciler telefon ve bilgisayarla giremez” engeli oluşturuldu. Buna karşın Sincan Cezaevi’nde görülmekte olan darbe girişimi duruşmasını izlemek isteyen gazetecilerin telefon ve bilgisayarla salona girmelerine herhangi bir yasak uygulanmıyordu.

   

   

  Demirtaş’ın duruşmaya katılma talebi

  Demirtaş, avukatları aracılığıyla duruşma salonuna getirilme talebi için dilekçe verdi. Demirtaş, 12 sayfalık dilekçesinin sonunda mahkemeden şu taleplerde bulundu: “SEGBİS konusunda CMK 196/4’ün değil, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 6’ncı maddesinin esas alınarak, soyut yasa maddesi uyarınca ve gerekçesiz bir şekilde SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmama yönünde verilen hukuka aykırı kararın geri alınmasını, duruşmada hazır edilmeme karar verilmesini, savunmamı üstlenecek yüzlerce avukat için yer tahsisini, duruşmayı izleyecek aile, sosyal çevrem, hasın, yerli ve yabancı izleme heyetleri, HDP Genel Merkez, il ve ilçe teşkilatlarından gelecek izleyiciler dikkate alınarak salonun tahsisini, duruşmada, avukatlarımla birlikte ve fiziksel yakınlık içerisinde oturacak şekilde salonun düzenlenmesini, duruşmada, dizüstü bilgisayar, tepegöz vb araçlarla görsel savunma yapacağımdan, salonun bu teknik imkanlarla donatılmasını, binlerce belge içeren yüzlerce dosyadan ibaret savunma araçları ile duruşmaya katılacağımdan, savunmamı yapacağım yere, önümde duracak şekilde ve makul büyüklükte bir masa konulmasını talep ediyorum.”

   

  Demirtaş, hakkında açılan bir başka davada Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla ifade vermek yerine duruşmaya katılmak istemişti. Ancak Edirne’den Ankara’ya kelepçeyle getirilmeye çalışılınca kelepçeyi reddetmiş ve duruşmaya katılmamıştı.
  Kimlik tespitleri ardından başlayan davada savcı, Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamını istedi. Ardından Demirtaş’ın avukatları savunma yapmaya başladı. Demirtaş’ın avukatlarından Yıldız İmrek “Müvekkilimizle ilgili fezlekelerin tamamı siyasal anlamdaki düşünce açıklaması, basın açıklamaları niteliğinde beyanlardır.” dedi. Avukat Ercan Kanar da “Siyasal hesaplaşmaların coğrafyası halk platformlarıdır, ceza mahkemeleri değildir. Bu yaşananlar düşman savaş hukuku uygulamasıdır.” sözleriyle savunma yaptı.
  Savunmaların ardından mahkemeye saat 14.00’e kadar ara verildi.
  Demirtaş’a yönelik suçlamalar
  Demirtaş’ın tutuklu olduğu dava Diyarbakır’da açılmış ardından “güvenlik” gerekçesiyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Demirtaş hakkında “örgüt kurmak ve yönetmek”, “örgüt propagandası yapmak” ve “suç ve suçluyu övmek” iddialarıyla 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Demirtaş hakkında son 1 yılda 33 dava açıldı. Demirtaş’ın bugün Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davası, daha önce kendisi hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye gönderilen 31 fezlekenin toplamından oluşuyor.
  Kaynak: Mezopotamya Ajansı, twitter

  Yorumlar  İlgili Haberler