• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  DEMOKRASİYE ÇİFTE DARBE

  AKP’nin sivil irade gasbı ve kökü derin olan askeri cunta hevesi 21.yüzyılda ülkeyi demokrasiden düşürdü artık.  Bu ülkede hiç kimse demokrasi havarisi kesilmesin, yas tutsun, demokrasi liginden çoktan düştü ülke.

  Ülkenin bütün kurumları meclis dâhil çağdaş demokrasi ilkelerinin gerisinde kalmıştır. Ortaçağ zihniyetini taşıyan tüm kurumlar aşınmıştır ve aşılmıştır. AKP”nin çağdışı zihniyeti darbe dinamiğini aktifleştirmiştir, manzara gözler önündedir, vatan-millet-Sakarya nutuklarına artık kimse ucuz kanmayacaktır.

  Gerilim ve krizler rejimi darbeler geleneğini tekrar gündemleştirmiştir. Sahte demokrasi havarisi kesilme aldatmacasıyla kimse kendini kandırmasın. Dün ülkenin yüzde 80’i. ne AKP çağrısına ne de askeri darbecilerin çağrısına kulak asmıştır.

  Artık ülkede kışla da, cami de siyasete alet edilmiştir İkisi de toplum ve demokrasi karşıtı pozisyon almıştır.  Asıl gerilimli fay hattı bu sahte vatanseverlik ve sahte İslamcılık arasında aktifleşecektir.

  Camilerdeki cihat çağrıları ve kışlalardaki intikam naraları ülkenin demokrasi ufkunu karartmıştır, sokaklara inen güruhların estirdiği terör toplumsal belleği felç etmiştir.

  Sessiz çoğunluk bu iktidar savaşını ibretle izlemiştir ve ikisini de tasvip etmemiştir. İşte bu sessiz çoğunluğun iradesine talip çağcıl bir siyasal oluşumun acil ortaya çıkması lazım.

  Örgütsüz toplum inşa öncülüğüne soyunan HDP ve CHP’nin de kendi paylarına bu süreçten çıkaracak önemli dersler olmalıdır. Toplum bu çifte darbe dinamiğine karşı neden bu kadar korumasızdır ve alternatif siyaset iddiasında olanlar neden bu kadar politik öngörüden yoksundur; sorgulanmalıdır!

  AKP eğer bu vahim trajediden demokrasi yerine otoriterleşme dersini çıkarırsa ve topluma yönelirse, hiç beklemediği anda çok büyük hüsrana uğrayacaktır. Acilen Kürtlerle barış masasına dönmeli ve tüm karanlık odakları dağıtmalı, demokratik kurumların yaratılmasına yönelmelidir.

  Demokrasi değerlerini ne AKP zihniyeti ne de darbecilik koruyabilir, ancak demokratik bir toplum ve demokratik bir çoğulculuk mücadelesi koruyabilir. Dünyanın kayıtsızlığından, demokratik çekincelerden AKP çok önemli dersler çıkarabilmelidir. IŞİD’in dünyadaki algısı iyi okunabilmelidir, özenle arasına mesafe koymalıdır, olumsuz izlenimi silmelidir, Rojava ve Kürt politikasını kökten değiştirmelidir.

  AKP sığ ve sahte demokrasi, mağduriyet zaferiyle içeriyi bile ikna etmekten uzakken, bunu dışarıya pazarlama stratejisi gütmemeli, başkanlık gerilimi ve ısrarı da bu süreçle kapanmalıdır.

  Oysa Öcalan İmralı’da 30 Kasım 2014”te devlet heyetine ve siyasete şu çarpıcı uyarıyı yapmıştır; “Eğer çözüm sureci biterse, hükümet çözümsüzlükte ısrar ederse darbe mekaniği devreye girecektir.”  Politik öngörü feraseti bir kez daha haklı çıkmıştır. Çözüm barış felsefesindedir.

  Karanlık gecenin sırlarla dolu çifte darbesi, gerisinde gizemli sorular bırakarak hesaplaşmasını derinden sürdürecektir. Sistemlerin güç odakları boş durmayacaktır.

  Darbede en büyük bedeli yine sivil halk ödemiştir. Kutuplaştırma siyasetine gelmeden artık demokratik toplum ve siyaset kurumu güçlendirilmelidir. Çünkü açılan yaraların sarılması kolay değildir. Ankara yangın yeridir, sistem krizi ve tahribat çok derindir.

  Uzun bir süredir bu sistem krizine yazılarımızda ısrarla değinmiştik, gene tekrarlayalım!

  Çözüm ne AKP sivil darbeciliği ne de askeri cunta darbeciliğidir. Çare, demokratik halklar Cumhuriyeti’nde demokrasi ilkelerinin tüm toplumu birleştirmesi ve kucaklamasıdır.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları