• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Demokratik kurtuluş

  Rejimin dayattığı zihinsel sömürü birey ve toplum için en yıkıcı sömürüdür, bu kaotik süreçte sağduyuyu korumak gerçekten basiret işidir.Topluma dayatılan haksız savaş atmosferini-HDP şahsında rejimin acımasızca uyguladığı psikolojik savaşı irdelemekte yarar vardır.
  Peki neden HDP hedefte?
  HDAKP geleneğine Türk siyasi tarihinin en büyük yenilgisini bu seçimlerde tattırdı, sahte-takkiyeci demokrasi maskesini düşürdü, gizli ajandasını deşifre etti, halklarımızın sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel, toplumsal demokratik kurtuluş umutlarını yeniden yeşertti. HDP doğrudan yerel-katılımcı demokrasiyi temsil ettiği için ve merkezde toplanan yetkilerin (büçe dahil) toplumla özgürlük-eşitlik temelinde yeniden bölüşülmesini seslendirmeye başlayınca gerçek demokratik alternatif oldu.
  Bu demokratik rekabetten çok büyük yenilgi aldı AKP, bunu hazmedemediği için gerçek anti demokratik kimliğine büründü. Aslında AKP artık siyasi bir parti olma vasfını yitirdi, ülke üzerinde askeri vesayeti kat be kat aşan bürokratik bir organizasyona dönüştü, ülkenin demokratik ilerleyişi önünde bir bariyere evrildi.
  HDP aydınlık geleceğimizdir. AKP ise ülke üstünde anti demokratik ameliyat yapmak sureti ile darbe yapıyor, HDP’nin demokratik mücadelesine-dik duruşuna şiddetle karşı koyuyor, medya tekeli ile AKP’nin büyük yenilgisini unutturmaya çalışıyor, çok büyük çarpıtma-karalama kirli kampanyasına hukuku da alet ediyor. AKP toplumsal vicdan açısından yenilmiştir.
  HDP’nin kadınlar şahsında ifadesini bulan toplumsal özgürlük dili konuştukça-öz bilinç yaratıyor, toplum üstünde hesapları olan rejim tarafından bu demokratik ses-vicdan susturulmak için kadın ve toplum kırım politikaları acımasızca devreye sokuluyor.
  Ülke sorunlarının büyük demokratik onarıcı gücü ve sinerjisini bünyesinde barındıran HDP karşısında hantal-bürokratik-yıpranmış-yolsuzluk gündemleriyle iyice hırpalanmış-ilkesel yön kaymasının tavan yaptığı AKP’nin demokratik koşullarda başarı şansı hiç yoktur, bundan dolayı HDP ile demokratik zeminde mücadeleyi göze alamıyor AKP, farklı anti demokratik zeminde uçuruma doğru kayıyor.
  Arap Sünni siyasi-askeri-ekonomik-gerici zihniyet yörüngesine giren-odağı olan AKP’nin gerçek demokratik bir alternatif olan HDP’ye saldırısı dünyanın gözünden kaçmıyor. Ortadoğu ve Türkiye kronik sorunlarına demokratik çözümler öneren HDP tüm dünyanın dikkatini ve ilgisini çekmiş durumdadır, AKP işte bunu görüyor ve hazım edemiyor-saldırganlaşıyor.
  Kürt ve demokrasi bileşenlerinden demokratik yenilgi alan ve çözülen AKP geçmişte darbecilikle suçladığı tüm anti demokratik yapılanmalarla ittifaka gidiyor-bünyesine katıyor ve bu onun kan kaybetmesine-çözülmesine engel olmuyor, bunalımlı-sorunlu kimlikler ortaklığı ülkeyi Ortadoğu girdabında boğuntuya getiriyor.
  Türk ve Kürt halkının birbiriyle sorunu yoktur, rejim örgütlediği anti-Kürt maskesinin arkasına saklanarak halkları çatıştırıyor, oysa Kürt halkının haklı olarak karşısında demokratik mücadele yürüttüğü kimliğini ret eden AKP rejiminden başkası değildir. AKP rejiminin cemaat ve ordu ile girdiği mücadele halkın demokratik yaşantısının önünü açmak için değildi, bu direnç odaklarına karşı halkı kullanarak iktidara geldi, kendi otoriter rejimini kurdu- halkı aldattı.
  AKP rejimi son süreçte HDP üzerinde tazyik oluşturarak bileşenleri karşı karşıya getirme stratejisi yürüttü, HDP üzerinde ameliyat yapacağını sandı, hüsrana uğrayınca çıldırdı. Şimdi HDP’yyi umut olmaktan çıkarmak için saldırıyor, oysa bu imkansızdır çünkü HDP’nin AKP karşısında ahlaki-politik avantajları çok belirgindir.
  HDP bize kendi hayatımız içinde başka hayatlara saygıyı ve o hayatlara karşı yaşatma sorumluluğumuzun mesajını taşır. Rejim dilinin buyurgan-soğuk-hissiz-gayri insani dayatmasına HDP çok sesliliğin özgür barış melodisidir ve o melodi susturulmaya çalışıldıkça rejim ölüm konuşuyor.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları