• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Destici: BBP ve Alperenler olarak Kerkük’e gitmeye hazırız
  Destici: BBP ve Alperenler olarak Kerkük’e gitmeye hazırız
  13 Eylül 2017 16:38
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Güney Kürdistan’da yapılacak olan bağımsızlık referandumuna Kerkük’ün de dahil edilmesine tepki gösterdi.

  BBP Genel Merkezinde yapılan haftalık basın toplantısında konuşan Mustafa Destici, “Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de yapacaklarını ilan ettiği bağımsızlık referandumu bizler için çok önemlidir. Bununla ilgili, dün Irak Parlamentosu’nun aldığı kararı doğru ve yerinde bulduğumu buradan ifade etmek istiyorum. O coğrafyadaki huzur ve barışın Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasından geçtiği çok açık ve nettir. Irak Merkezi Hükümeti’nin bu kararına rağmen Barzani’nin bağımsızlık referandumu yapma konusunda ısrarcı olması, hatta ‘kabul görmezse kendi sınırlarımızı çizeriz’ gibi tehdit edici ve üst perdeden pervasız konuşmaları birilerine güvendiğinin, sırtını birilerine dayadığının ya da birilerinden güç aldığının çok açık ve net bir resmidir” ifadelerini kullandı.

   

  ‘Kerkük neyse Ankara odur’

  Destici, “25 Eylül günü Kerkük’te bir referandum yapılırsa bütün Türkmenleri valilik ve belediye binalarına yürüme ve oraları işgal etme çağrısı da çok yerindedir. Türkmenler buna sessiz kalamaz. Orada bir çatışma çıkarsa Büyük Birlik Partisi ve Alperenler sonuna kadar Irak Türkmenleri’nin ve Türkmen Cephesi’nin yanındadır. Fiili olarak da orada bulunmaya hazırız. Gitmemiz gerekirse oraya da gideriz. Kerkük neyse Ankara odur. Edirne neyse Tazehurmatu orasıdır. Telafer neyse Sivas odur. Bizim sınır güvenliğimiz oralardan başlıyor. ABD binlerce kilometre öteden gelecek, burada kendi güvenliği için set oluşturacak ama biz orada bir duman kalksa külü buraya düşecek hadiselere sessiz kalacağız. Kimse Türkiye’nin sessiz kalmasını beklemesin. Türkiye de sessiz kalmamalı. Devletin meselesi olmanın yanında milletin meselesi olma haline geçer. Millet buna müdahale eder. Herkes adımını buna göre atsın” dedi. ANKARA


  Yorumlar  İlgili Haberler