• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  “Devlet hastanelerine yakın rakamlarla hizmet vereceğiz”
  “Devlet hastanelerine yakın rakamlarla hizmet vereceğiz”
  5 Temmuz 2017 09:54
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Mehmet Toprak, genç bir hekim ama mesleğinde deneyimli ve başarılı. Bir tıp insanının geçmesi gereken uzmanlık aşamalarından geçmiş. Ancak Mehmet Toprak aynı zamanda bir girişimci. Enerjik kişiliğyle faaliyet ve hizmet alanlarını genişletmeyi seven biri belli ki. Pendik’teki Remedy Hastanesi’nin ardından Maltepe’de geçtiğimiz günlerde Toprak Hastanesi’ni açtı. Toprak Hastanesi hakkında Doktor Mehmet Toprak’ın anlattıklarını dinleyince bu hastanenin Maltepe ve çevresi için neden önemli olduğu da ortaya çıkıyor:

   Mehmet Bey,  okurlarımıza kendinizi tanıtır mısınız?

  Öncelikle hoş geldiniz.  Ben Dr. Mehmet Toprak… Aslen doğu kökenliyim. Ancak 10 yaşlarında Maltepe’ye yerleştik. İlkokuldan sonra ortaokul, lise, daha sonra Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okudum.  Akabinde Kartal Eğitim ve Araştırma hastanesi genel cerrahi bölümü… Kartal Eğitim ve Araştırma’da bir sene de baş asistanlık görevini yaptım. Daha sonra da mecburi hizmetler… Hatay’da yaklaşık 10-11 sene devlet başhekimliği ve genel cerrahi görevi üstlendim. Sonrasında Tuzla’da Gisbir Hastanesi’ni kurduk. Akabinde Pendik Özkan Hastanesi vardı. Orayı Remedy Hastanesi olarak aldık ve devam ettik. Hâlâ da devam ediyoruz. 2010 yılında başlamıştık oraya. Şimdi ise Maltepe’de şu an konuştuğumuz yerde Toprak Hastanesi adı altında iddialı bir hastane açtık ve çalışmalarımıza inşallah burada devam edeceğiz.

  10 yaşından beri Maltepe’de olduğunuzu söylediniz. Maltepe’ye karşı özel bir sevginizden dolayı mı açtınız burada hastaneyi?

  Tabii ben Maltepe’yi seviyorum. İnsan bir yere gittiğin zaman da özleyeceği yer olarak Maltepe’yi görüyorum. Çocuklarımız burada doğdu, burada büyüdü; annemiz babamız burada vefat etti. Mezarları burada ve kendimizi de artık buralı olarak kabul ediyoruz. İnsanlar da bizi kabul ederse… En önemlisi hep birlikte bir arada yaşamayı bilmemiz lazım. Maltepe’de yerli Maltepeli bulmak zordur, herkes dışarıdan gelmiştir ama Maltepeli olmuştur. Biz de eski bir Maltepeliyiz. Bir de seviyoruz burayı. Tabii bu hastane, standartları yüksek bir hastane. Bu hastaneyi başka bir yerde de yapabilirdik. Hatta bu hastanenin ruhsatı başka bir yerdeydi ama ben özellikle istediğim için buraya geldim. Bu sizin sorunuzun cevabı olabilir. Maltepe’yi seviyoruz ve burada hizmet etmek istiyoruz. Bir diyet borcumuz olmamasına rağmen öyle de görülebilir.

  Bir dönem bürokraside de yer aldınız. Hastane kurma fikri o zamanlarda mı gelişti sizde?

  Şimdi, devlet hastanesinde başhekimlik, idarecilik, bakanlıkta da yan görevlerim olmuştu. Tabii sağlıkta bir problem var, yıllardır oturmayan bir sistem var, biz devlet hastanelerinde istediğimizi bulamadık. Bizden kaynaklanan problemler var mıydı? Ben bu mesleği sevdiğim için, vicdani yanı ağır bastığı için, cüzdan tarafını çok düşünmedik. Vicdan tarafı ağır basıyor. Biz devlet hastanelerinde o hizmeti sağlıklı bir şekilde veremiyorduk. İnsanlar mutsuzdu. Sonra özel hastanelere geçtik. Özel hastanelerde de bir mutsuzluğun olduğunu müşahede ettim. Bu hastaneyi kurgularken, tabii burada sağlıktaki eksiklikleri nasıl tamamlayabiliriz? İnsanların eksik bulduğu şeyler nelerdir? Doktorların eksik bulduğu şeyler nelerdir? Kendimizin eksik bulduğu şeyler nelerdir? Bu soruları sorduk. Çünkü benim 25 yıl, sağlıkta büyük bir tecrübem oluştu. Kendi yaptığım 50 binden fazla ameliyat var. Boşluklar nerelerde, insanlar nasıl mutlu olur, halkı nasıl mutlu ederiz? Doktorlar, çalışanlar nasıl mutlu olur? Bina yapısını yaparken de bunları düşünerek yaptık. Burada yüzde 90 oranında hem halkın mutlu olacağı, hem sonuç alacağı, hem de çalışanların mutlu olacağı bir yapı oluşturduk diye düşünüyorum.

  DSC_0992

  Toprak Hastanesi’ni diğer hastanelerden ayıran özellikler nedir?

  Şimdi, tabii özel hastaneler de kendi aralarında klasman ve kategori olarak değişiyor. Her ne kadar bakanlık puan verse de bu puanlar geçerli olmasına rağmen halkın puanladığı bir hastane kategorisi oluyor. Biz bu kategoride, A kategorisi ve üstündeyiz. Plus grubundayız. Genel olarak plus grubunda olunca maliyetler de artıyor ve bu halka yansıyor. Biz ise bunu en asgari düzeye indirerek halkın önüne çıktık. Bizim burada mesela, çevredeki devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde olmayan ürünlerimiz var. Bunlar nedir? Birincisi cihaz… İkincisi o cihazı kullanacak doktor… Üçüncüsü o cihazı ve doktorun vereceği hizmet. Biliyorsunuz, sağlıkta hizmet 24 saat olması gerekir. Biz azami bu hizmeti verebilecek durumdayız. Bu hizmetleri vermek için yola çıktık. Çevremizde devlet hastaneleri var,  orada kalp merkezleri var, anjiyo merkezleri var ama kuyruklar da var. Devlet hastanesine yakın rakamlarla hizmet vereceğiz. Üst düzey cihazlarla ve teknik elemanlarla vereceğiz üstelik.

  Hastaneniz Maltepe ve çevredeki insanlara neler vaat ediyor? Biraz daha açalım isterseniz…

  Bu hastane bizim orta sınıf dediğimiz çevredeki özel hastanelerden farklı bir hastane. Tabii herkesin kendine göre bir hasta potansiyeli veya her hastalığa göre bir hastane ve tıp merkezi vardır. Örneğin boğazınız ağrıyordur, daha küçük çaplı bir merkezde, poliklinikte tedavi olabilirsiniz. Veya basit bir kadın doğum tedavisini rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak bir üst işlem gerektirdiği zaman yapamıyorsunuz veya bir yoğun bakımlık bir durum geliştiği zaman o hastanede yapamayabiliyorsunuz. Ya da bir yan işlem gerektirdiği zaman hastalık, bir başka merkeze, bir başka hastaneye gitmek durumu hâsıl oluyor. Bu hastanede biz bunların hepsini verebilecek durumdayız. Diyelim ki,  girişimsel ERCP dediğimiz bir işlem yapılacak veya ince bağırsağa kapsül atılacak veya radyolojide karaciğerden bir parça alınacak; o tür işler genelde bizim orta çaplı özel hastanelerde yapılmayan işlemler. Ha, bunlar çevredeki üniversite hastanelerinde var mı? Çoğunda yok. Var olan da var tabii, iddia etmiyorum. Ancak bunlar burada yapılabilecek durumda ve uygun rakamlarla. Bu bölgede oturan halka hâkimim ben burada oturduğum için. Aşağı yukarı 43-44 yıldır buralarda oturuyoruz ve insanların içindeyiz. Onların ulaşabileceği rakamlarla ve onları zedelemeyecek rakamlarla uygun teknik hizmeti biz burada rahatlıkla verebileceğiz.

  Uygun rakamlardan söz ettiniz. SGK ile hangi branşlarda anlaşmalarınız var?

  ERCP ile bütün branşlarda var anlaşmamız. Diğer üst düzey A plus hastanelerde olduğu gibi mesela beş branşta anlaşma yapmış değiliz. Biz bütün branşlarda SGK’yı işin içine kattık. Özel sigortalar da var. Şimdilerde tamamlayıcı sigorta denilen sigorta sistemini de hastanemize dâhil ettik. Anlaşmalar bire bir yapılıyor. Çok yeni olduğumuz için bu anlaşmaların bir süreci var. Onlar da zaman içerisinde yapılıp her türlü hastayı burada kabul edebileceğiz.

  DSC_1002

  Kadronuzda profesör unvanıyla çalışan doktorların sayısı ne kadar?

  Staff kadromuzda 16, dışarıdan part time çalışmak üzere gelen de 10 profesörümüz var.  Doçent arkadaşlarımız da var.  Kendi branşlarında kendilerini piyasada kabul ettirmiş üst düzey iş yapan arkadaşlar bunlar.  Hekimlerimizin hepsini zaten seçerek aldık. Bu hastaneye kadroyu kurarken yaklaşık 2200 doktor başvurusu oldu. Bunun 400-500’ü akademik kadroda olan arkadaşlardı. Biz bunların içerisinden süzerek ve seçerek aldık. Çok düzgün bir kadro oluştu.

  Demin araç ve gereçlerden bahsettiniz. Mesela robotik cerrahi var mı sizde?

  Tabii… Mesela üst düzey üç boyutlu laparoskopi var. Robotik cerrahi yapabiliyoruz. Şimdilik kendi bünyemize almadık. Ameliyat olduğu zaman geliyor, yapıyor ve gidiyor. Lazerli taş kırmalar var. Girişimsel radyoloji yapabilecek cihazlar var.  O-Arm denilen, beyindeki tümörleri navigasyonla hem görüntüleyen hem de tespit edilen tümörü navigasyonla alan cihazlarımız var.

  Nükleer tıp, Pet CT vs. var mı?

  Evet nükleer tıp bölümümüz var ve önümüzdeki hafta hizmete giriyor. Bunlar da burada sintigrafi olarak… Bu bölgede zaten bir Kartal Araştırma’da var zannediyorum. Diğer üniversitelerde de yok. Biz bu hizmeti vereceğiz burada.

  Girişimsel radyoloji var mı? Hangioperasyonları yapabiliyorsunuz?

  Girişimsel radyoloji var.  Bizim üç boyutlu anjiyomuz var, bu bizim periferi dediğimiz anjiyo yani kol bacak… Kardiyolojik anjiyodan hariç diğer şeyleri yapabilecek özellikte anjiyolarımız var.  Diyelim, bacağımızda bir tıkanma var, o tıkanmayı gideriyoruz veya oraya stent konulacaksa yapıyoruz. Veya böbrek damarınızda bir tıkanma var onu gideriyoruz. Veya karaciğer damarına girip ilaç vereceksiniz veya işte batın içerisinde bir kist vardır onu girip boşaltacaksınız. Tomografi veya işte ultrason altında veya MR altında… Veya kalpte, kalp damarlarında yapılabilecek, anevrizmayı içeriden döşeyebilecek veya beyin damarındaki işlemleri yapabilecek alt yapıya sahibiz.

  Çok iddialı bir hastane kurmuşsunuz Maltepe’de. Çevrede ikamet eden insanların gelir durumları düşünüldüğünde bu hastane biraz lüks değil mi?

  Şimdi ben 6-7 tane özel hastane kurdum. Biz şunu gördük, hayır lüks demiyorum. Artık insanların bu kategoride hizmet alması gerekir. Hiçbir özel hastane de mutlu etmedi bizi. Çünkü mutlaka aksaklıkları ve eksiklikleri vardı. İnsanlar özel hastane diye gidiyor ama sonuç alamıyor. Bir de cebinden para çıktığı zaman sinirleniyor. Şimdi biz burada bunu yapmak istemiyoruz. Ben buraya 10 yıl boyunca tek bir çivi bile çakmak istemiyorum. 10 sene sonra bu hastanenin belli bir platformda çok güvenli bir hastane olmasını istiyorum. O yüzden biz her şeyi koyduk. Mesela size anlatmadım, bizim burada yoğun bakımlarımız var. Burada resmi olarak 70 yoğun bakım yatağımız var. Anadolu yakasında çocuk yoğun bakım,  bildiğim kadarıyla sadece Marmara Üniversitesi’nde var, onların da 5-6 yatakları var. Çocuk yoğun bakımından hariç pediatrik yoğun bakım dediğimiz yoğun bakım da var burada. Orayı yürütebilecek ekip de var burada. Yoğun bakımları inşallah bu hafta seviyelendirmeden sonra açıyoruz.  Erişkinlere yönelik hem dâhili hem cerrahi 30 tane yoğun bakım yatağımız var. Bebek yoğun bakımında 20-22 tane yatak var. Koroner yoğun bakımımız var, kardiyovasküler yoğun bakımımız var.  Kalp ameliyatlarından sonra bir iki gün orada kalıyor, sonra yatağına çıkıyor hasta. Bu özelliklerdeki yoğun bakımlarımız da fazla, oralardaki cihaz parkurlarımız da çok güçlü.

  DSC_1006

  Benim aklıma gelmeyen veya sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

  Medikal onkolojiyi ekliyoruz şimdi buraya.  Gastroenteroloji, üst düzey gastroenteroloji yapılıyor, girişimsel radyoloji yapılıyor. Neonatoloji dediğimiz bebek uzmanı var burada. O kadro çoğu yerde olmuyor. O kadro var burada. 4. basamak yani en üst düzey bebek yoğun bakımı burada. O hizmeti de vereceğiz. Onun uzmanı da bize verildi. O anlamda da bir hizmet sunulacak. Aynı zamanda Romatoloji,  Nefroloji üniteleri var. Yani burası üniversite hastanesi değil ama bir üniversite hastanesi gibi kadrolarımız ve ekibimiz var. Biz Toprak Hastanesi olarak farlı bir kategoriyiz. Bu kadar donanımlı, bu kadar üst düzey personellerin olduğu bir yer, çok yüksek fiyatlı diye tahmin edilir, hiç öyle bir şey yok. Gelsinler görsünler, öyle kararlarını versinler. Orta düzey caddelerde gördüğünüz özel hastanelerde neler ödüyorlarsa o veya ona yakın rakamlarla hizmet vermeye çalışıyoruz. Hiç endişe etmesinler. Bu bir sağlık hizmetidir ve biz de sağlık hizmeti sunmak için açtık bu hastaneyi. Rahatlıkla gelip hizmetlerini alabilirler.


  Yorumlar  İlgili Haberler