• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Diplomasi Atağı ve Ulusal Kongre

  Son süreçte büyük ivme kazanan Kürt sorunu eksenli diplomatik atak trafiği dikkatlerden kaçmıyor. Olgunlaşması için azami gayretin sergilendiği uluslararası boyutu olan bir mekik diplomasisi mesafe kat etmeye yakın bir izlenim veriyor.

  Kürt sorunu artık bir dünya sorunu ve acil bir statüye kavuşturulması gerekiyor hem de bu sefer medeni dünyanın gözetiminde, arabuluculuğunda.

  Sessiz ve derin hamleler gözlemleniyor. Ulusal egemenlik, tam bağımsızlık safsatalarına hala inan saf kalmışsa bilinmez. Türkiye bir NATO ülkesi ve bu NATO vesayetindeki ülkenin kaderi rejimin insafına terk edilmez kolayca,  farklı rejim emellerine (dinsel fanatizm dahil) izin vermezler, önemli bir jeopolitik-stratejik kavşaktır burası.

   

  ABD-AB-İsrail etkisinin bariz hissedildiği yeni bir süreç söz konusu. Uluslararası güçlerin inisiyatif alması durumunda sürpriz ve kalıcı bir barış fırsatının doğması olasılık dahilinde.

  Sayın Öcalan’ın, Kandil’in, HDP’nin etkin içinde olacağı CHP’nin ılıman yaklaşımlarla destekleyeceği, şeffaf barışa giden yolda halkların çıkarlarını esas alan entelektüel vicdan hem içte hem dışta desteğini esirgemeyecektir.

   

  HDP heyetinin Amerika-Avrupa ziyaretleri bu temelde zamanlama açısından hayati önemdedir. Yine kanımca Kürtlerin kendi içinde uzlaşıya gitmek içinde diplomatik atak başlatması da kaçınılmazdır, süreç bunu zorunlu kılmaktadır. Kürt ulusal kongresinin acilen toplanması ertelenemez bir görev olarak Kürtlerin önünde durmaktadır. Tüm Kürtler ve dostları da bunu beklemektedirler.

  Kürtlerin hayati kazanımları ulusal birliktedir, kaderleri birdir, kazanım herkesindir, yıkım eşittir. Kürt kazanımlarını ortadan kaldırmayı varlık gerekçesi yapan tescilli düşmanlardan medet beklemek ise gaflettir. Kürtleri karşı karşıya getirme-çatıştırma stratejisinin tutması da olası görünmüyor. Ekonomik entegrasyonla kendine bağlama-sömürgeleştirme yoluyla denetimine alarak nifak sokma, şantaj, politik cinayetlerle sabote etme yolunda elinden geleni rejim esirgemeyecektir.

   

  Ciddi bir güven bunalımı yaratan AKP’nin bu sürece ayak diremesi ise olası değil, söz konusu barış aktörlerinden eli en zayıf ve mahkum olan odur. Ateşkes, silahların bırakılmasını talep etmeyi istemek, oyalamak, kandırmak, tasfiyeyi hedeflemek artık AKP rejimi için gerçekçi değildir ve şartları dayatma pozisyonunda yoktur, o pozisyonunu çoktan yitirmiştir.

   

  AKP’ye kayyum atanmıştır. Siz bakmayın esip gürlemesine, aşılan Ortadoğu’da şiddetin cazibesine kapılan rejimin kendisidir. Dünyayı, zamanın ruhunu okuyamamakla birlikte diplomatik hatalarda eklenince felaketi kaçınılmaz oldu. Artık iç destekle birlikte dış faktörler de AKP’nin aşılmasında belirgin olacak.

  Rejim çağdaş dünyada ciddi teşhir olmuş durumdadır, değersiz ve sorun üreten bataklık haline gelmiştir. Kürtlere olan düşmanlığı Rojava’da, Kuzey Kürdistan’da DAİŞ’le işbirliğine gidecek kadar gaddarlaşmıştır. BM’de bekleyen birçok araştırma raporunda bu işbirliği belgelenmiştir ve yakın gelecekte bunun sonuçları rejimin karşısına çıkacaktır.

   

  Kürtlerin etkin diplomatik hamlesini yöneten akıl öz dinamiklerinden geliyor. Ortadoğu ve dünyayı iyi okumasından gücünü alıyor. Bu olgunluk ve tecrübe AKP rejimini uluslararası camiada kıskıvrak kuşatmıştır.

  AKP büyük politik körlükle kendi eli ile içte darbe dinamiğini aktifleştirmiştir. İttihat Terakki-Enverist çizgiyi takip eden rejim, aynı mantıkla intihar ediyor. Sağın klasik körlüğü her kritik süreçte halkı arkadan hançerleyerek halk iradesi olan demokratik siyasal mevziyi gönüllü ordunun vesayetine bırakıyor.

   

  AKP agresifleştikçe daha da batacak. HDP’ye saldırdıkça ummadığı bir darbe alacak, kendisine alternatif yeni siyasi oluşumların ve liderlerin önünü açacak.

  Kürt aktörleri ise tarihi tecrübelerle sınanmış temkinli pozisyonlarını koruyor herkesi dinliyor ama her duaya da amin demiyor!

   

  Korku sizi tutsak eder, umut ise özgür bırakır.” Esaretin Bedeli

   


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları