• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Dışarıdaki Gazeteciler: 10 Ocak’ı kutlamıyoruz!
  Dışarıdaki Gazeteciler: 10 Ocak’ı kutlamıyoruz!
  10 Ocak 2018 12:04
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Dışarıdaki Gazeteciler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamayacak. İnisiyatif twitter hesabından yaptığı açıklamada “Gazetecilik yaptığımız için cezalandırılıyoruz, tutuklanıyoruz, işimizi kaybediyoruz. Bu yüzden kutlamıyoruz” denildi.

   

   

   

  Tutuklu gazeteciler için bir araya gelen gazetecilerin kurduğu Dışarıdaki Gazeteciler inisiyatifi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde bir açıklama yaparak günü kutlamayacaklarını duyurdu.

   

  “Tek tip gazeteci olmayacağız” başlıklı açıklamada iktidarın gazetecilere yönelik tutumuna tepki gösterildi ve “Bugün 10 Ocak Dünya Gazeteciler Günü. Ülkeyi yönetenler çıkıp demeçler verecek, mesajlar yayınlayacaklar. Gazeteciler Günü’müzü kutlayacaklar. Gazeteciliğin ne kadar değerli bir meslek olduğunu süslü kelimelerle anlatacaklar. Sakın inanma. Öyle düşünmüyorlar. Yalan söylüyorlar. Gazeteciliği yok ediyorlar. Tek tip, yandaş gazeteci istiyorlar.” denildi.

   

   

  “Bugün kutlanacak bir şey yok” diyen Dışarıdaki Gazeteciler neden kutlamadıklarını şu sözlerle anlattı:

   

   

  IMG-20180110-WA0002

   

   

   

   

  “Bugün kutlanacak bir şey yok”

   

   

  “Bugün 145 gazeteci dört duvar arasında, hücrelerde. Mahkeme salonlarında manşetleri, haberleri, yazıları birer suç delili gibi soruluyor, onlar basın özgürlüğünün, düşünce ve ifade özgürlüğünün bir hak olduğunu anlatıyorlar.  Son olarak iktidarın tek tip gazetecisi olmamak için direnenler tek tip kıyafete sokulmak isteniyor.

   

  İşte tüm bu çileler, senin haber alma ve haber olma hakkını, gazeteciliğin onurunu korumak için çekiliyor. Bugün onlarca gazeteci dört duvar arasında. Bugün 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü. Bugün Türkiye dünyanın en büyük gazeteci cezaevi. Bugün kutlanacak bir şey yok.”


  Yorumlar  İlgili Haberler