• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  DTK,HDK,BDP = DEMOKRATİK ÖZERKLİK

  Başbakan Erdoğan her salı günü partisinin grup toplantısında kürsüden BDP milletvekillerine verip veriştiriyor, adalet, nezaket ve etiği bir kenara bırakıp söylemediğini bırakmıyor ama bütün kulislerden sızan bilgilere göre de kapalı kapılar ardında kendi milletvekillerine bizim vekillerimizi örnek gösteriyor, aynı performansı beklediğini söylüyor.

  Evet, gerek sahada gerekse parlamentoda BDP milletvekillerinin gösterdiği performans dost düşman herkesin malumu. Böyle olunca da tabii sayıca az olmasına rağmen BDP grubu TBMM’de iktidar grubuna ve diğer partilere kök söktüruyor. Elbette cezaevinde tutsak olan vekillerimizi, Hatip Dicle de dahil olmak üzere unutmadık. Bir de onların da TBMM’de olduğunu tasavvur edin.

  BDP milletvekillerinin önemli ayırt edici özelliklerinden biri de sokak ile kurdukları organik ilişki. Nerede bir hak mücadelesi, nerede bir emekçi eylemi var, vekillerimizden bir kaçı orada en ön safta.

  Bütün bu enerjik mücadelenin ardında elbette halkın, Kürt halkının itici gücü bulunuyor. Örgütlü halkın vekili olmak kolay değil elbet.

  Bu haftasonu da yine vekillerimiz Kürt halkı ve onunla dayanışma içindeki demokrasi güçleri ile birlikte örgütlü mücadelenin hakkını verdiler ve Demokratik Cumhuriyet, Demokratik Özerklik şiarı ile gelecegin Demokratik Ulusu’nun nuvesini teşkil edecek örgütlenmelerin olgunlaşması için çalıştılar, tartıştılar.

  Amed’de Demokratik Toplum Kongresi Kürt halkının en geniş kesimlerini kapsayacak kararları en domokratik biçimde almanın kanalını genişletirken, Ankara’da Halkların Demokratik Kongresi ilk genel kurulunu yapiyor, Türkiye’nin bütün ezilen kesimlerinin temsilcisi olacak bir partiyi oluşturma kararı alıyordu. Ve her iki toplantıda da BDP milletvekileri önemli saptamalar içeren konuşmalar yapıyordu.

  DTK ile HDK’nin toplantılarının aynı haftasonuna denk gelmesi önemli bir gösterge oldu. Bu planlanmış bir durum muydu, yoksa sadece tesadüf müydu diye tartışmak yerine bu paralelliğin sağladığı olumlu ve umut verici manzaraya bakmak daha yararlı olacaktır. Evet, Kürt halkı Amed’de demokratik özerk tavrının olgunluğu seviyesinde kendi idari kararlarını alırken, bir yandan da Ankara’da Türkiye halklarına ve demokrasi güçlerine önemli bir birlikte örgütlenme, birlikte mücadele çağrısı yapıyor, Kürt özgürleşmesinin bütün Türkiye halklarının özgürleşmesine sağlayacağı enerjik desteğini ortaya koyuyordu.

  Böylelikle gerek DTK çalıştayı gerekse HDK genel kurulu hem ayrı ayrı hem de senkronisi ile bu haftasonu Türkiye halklarına umut oluyordu.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları