• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Düğün ve cenaze

   

  Geçen hafta salı günü yeğenimin, ablamın oğlunun düğünü için Diyarbakır’a gittim. “Salı günü düğün olur mu?” diyeceksiniz belki ama ertelenmiş bir düğündü bu. Bir yakınımızın vefatı dolayısıyla yapılamamıştı önceden planlandığı çalışanlar için daha makul bir günde. Düğün geçen salı akşamı yapıldı, ben de dayılık görevimi ifa ettim.

  Neyse, salı akşamı gidip çarşamba akşamı dönecektim. Ama işte geçen çarşamba İstanbul’da lodos ve kar alarmı vardı ve birçok uçuş iptal edildi. Ve ben ancak perşembe akşamı dönebildim Diyarbakır’dan İstanbul’a.

  Cuma gazetemizin ofisinde işleri toparlamakla geçti. Hafta sonuna da sarkmıştı bazı işler. Fakat cumartesi sabahı üzücü bir haber geldi. Teyzem ölmüştü. Evet, 90 yaşının üzerindeydi ama şairin dediği gibi sevenleri için “her ölüm erken ölüm…” Pazar sabahı için Diyarbakır’a giden ilk uçakta yer buldum ve yola çıktım. Sevgili teyzemin taziyesine katıldım.

  Gencecik insanların hayatlarını kaybetmesinin sıradanlaştığı bir ülkede, böylesi acılı bir coğrafyanın insanı olarak elbette uzun bir hayat sürdürmüş, etrafı sevenleriyle çevriliyken vefat etmiş teyzeme rahmet dilemekten daha ötesini yapmam belki hoş karşılanmaz ama anlatmak istediğim şey başka… Art arda gelen bu iki olay aslında bizim coğrafyanın kaderini sembolize ediyor.

  Düğün ve cenaze bizde hep yakın durur birbirine.

  Sevincimiz kursağımızda kalır ya da kaybettiklerimizin acısı sürerken daha, düğünlerde neşelenmeye zorlarız kendimizi.

  Önceki gün ben Diyarbakır’dayken HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in yargılandığı davanın duruşması yapıldı. Duruşma sırasında HDP Eş Genel Başkan Yardımıcısı Van Milletvekili Nadir Yıldırım gözaltına alındı.

  Barış umudunu beslemeye çalışan insanlar için kötü bir haberdi bu. Sonra iyi bir haber geldi; İdris Baluken serbest bırakılmıştı.

  Ülkede demokrasi bekleyenler seviniyordu. Ardından Nadir Yıldırım da ifadesi alındıktan sonra serbest kalınca umut arttı.

  Ancak akşam saatlerinde hafta sonu gözaltına alınıp serbest bırakılan HDP sözcüsü milletvekili Ayhan Bilgen ve yine HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş için yeniden yakalama kararı çıkarıldığı haberi düştü ajanslara ve iki vekil tekrar gözaltına alındı.

  Demokrasi ve barış hasreti çekenler için yine düğün ve cenaze duyguları art arda gelmişti.

  Umarım, bugünler geçer.

  Türkiye’nin demokrasi ve barışa olan ihtiyacı her alanda kendini gösteriyor.

  Ekonomiden sosyal hayata kadar her şey, toplumsal kutuplaşmadan zarar görüyor.

  Bu çok geç olmadan anlaşılmalıdır.

  Bu düğün ve cenaze sarmalı mutsuz ediyor herkesi.


  Yorumlar  Yazarın Son Yazıları