• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  10 Ocak 2017 16:54
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

   

  Bir haftadır Türkiye’nin gündeminde yeni anayasa tartışmaları ve başkanlık sistemi var. Önceki akşam paket TBMM’de oylandı. Anayasa’nın kabulü uzun bir sürece yayılacak gibi görünüyor. Ülkenin geleceğini belirleyecek bu süreç. Kimisi için rejim kimisi için sistem değişikliği öngören yeni anayasa paketinin Meclis Genel Kurulu’nda tartışılması ve oylanması sırasında en çok şaşırdığım şey kamu televizyonu ile ana akım medyanın özel televizyonlarının olayı yayınlamaktan imtina etmesiydi.

  Halkı böylesine doğrudan ilgilendiren ve yakın gelecekte halkın oyuna sunulacak bir anayasa tasarısının tartışılması nasıl halka kapalı olabilir? Bu yayın kuruluşları halkın haber alma hakkı kavramından nasıl bihaber olabilirler?

  Bu ülkenin en acil ihtiyaçlarından birinin bağımsız medya olduğu aşikâr.

  Bu haftanın bir başka gündem maddesi ise yoğun kar yağışıydı. İstanbul gibi bir megapolde gündelik yaşamın yoğun kar yağışı sebebiyle felç olması bir kez daha yerel yönetimlerin önemini ortaya koydu. Halkın Nabzı’nın kentimizin Anadolu Yakası’ndaki yerel yönetimlerin faaliyetlerini yakından izlemesi bu önemin bilincinde olmasından ötürüdür.

  Bu haftaki söyleşimi gazetemizin editörü, ekip arkadaşım Ahmet Tulgar ile yaptım. Senelerdir bu gazetede ve birçok başka işte beraber çalıştığım Ahmet ile Halkın Nabzı için bir söyleşi yapmama vesile olan Ahmet’in Eylül 2016’da yayımlanan yeni öykü kitabı ‘Trajik Nüans’ın eleştirmenler ve okurlar nezdinde gösterdiği başarıydı.

  Halkın Nabzı yayımlanmaya başladığından beri barış ve demokrasiyi hedefleyen etik gazeteciliğini sürdürüyor.

  Bu yolda bize destek vermek isteyenler gazetemize abone olarak ya da ilan verenleri gazetemize yönlendirerek bunu yapabilirler.

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler