• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  18 Ocak 2017 11:01
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Geçen hafta Türkiye yeni anayasa değişikliklerini tartıştı. Ama sokaklarda daha çok meclisteki kavgalar konuşuldu. Çoğunluk maalesef anayasa maddelerinin içeriğiyle değil, bu maddeler etrafındaki çekişmelerle ilgileniyor. Medya da kamuoyunu bu yöne sevk ediyor.

  Böyle olunca da sokaktaki gerilim artıyor, yeni anayasa kutuplaşmaya hizmet ediyor. Bu haftaki köşe yazımda bunu ele aldım.

  Oysa burası bir ülke… Belli bir konudaki fikir ayrılıkları insanların birbirini düşman kabul etmesine yol açarsa yaşanmaz olur. Mecliste ne olursa olsun, bizler sokakta yeni anayasayı demokratik biçimde tartışabilmeliyiz.

  Hafta sonu iki etkinliğe katıldım.

  Pazar sabahı CHP Parti Meclisi üyesi Hüsnü Süslü’nün basın ile buluştuğu toplantıda, yeni anayasa konusunda kendisinin ve partisinin görüşlerini dinledim. Toplantı bizlerden gelen sorularla aktif bir tartışma ortamına dönüştü.

  Cumartesi akşamı ise Kozyatağı Dayanışması’nın eski CHP milletvekili ve gazeteci Melda Onur ile eski HDP Milletvekili ve Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı , Akademisyen Sezai Temelli’nin konuşmacı oldukları ‘OHAL’de Ekonomi’ panelindeydim. Dr. Ayşegül Tözeren’in moderatörlüğündeki toplantı, yine soru cevap bölümüyle yararlı tartışmalara yol açtı.

  Panel sonrasında ben de hem kitabım ‘Barışa 100 Adım’ı stantımızda imzalama imkânı elde ettim hem de Sezai Temelli ile bu haftaki gazete söyleşimi yaptım.

  Toplum giderek anayasa sürecini daha yakından takip etmeye başlıyor.

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler