• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  25 Ocak 2017 10:47
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

   

  Evet, Türkiye’de başkanlığın yolunu açacak anayasa değişikliği Meclis’ten geçti ve ülke artık referanduma gidiyor. Kimileri için rejim, kimileri için sistem değişikliği olan bu kanun maddelerinin akıbetini sandık belirleyecek.

  Bu süreçte önemli olan seçmenin oyunu bilinçle kullanmasıdır. Maalesef değişiklik Meclis Genel Kurulu’nda görüşülürken ne tartışmalar demokrasi çerçevesinde yapıldı ne de mesele halkın da tartışmaya dahil olabileceği biçimde ortaya konuldu. Medya da bu konuda görevini yapmadı. Belki bundan sonra referanduma kadar medya halkın tartışmaya katılımını sağlayacak bir yayın çizgisi izler. Öyle umut ediyoruz.

  Halkın Nabzı, referandum sürecinde toplumdaki bütün görüşlere sayfalarında yer vermeye çalışacak.

  Sivil toplum örgütleri de bu süreçte devreye girecektir. Gazetemiz onlara da açıktır.

  Bu haftaki söyleşimi gazeteci Pakrat Estukyan ile yaptım. Bu kıdemli gazeteciye hem ülke gündemini sordum hem de medyanın durumunu.

  Türkiye her zaman siyaseti çok büyük tartışıyor. Hep merkezdeki siyasi tartışmalar gündemi belirlediği için ana akım medya da yerel sorunlar ya da sokaktaki insanın güncel meselelerini sayfalarında elden geldiğince az irdeliyor. Böylesi daha kolay geliyor. Türkiye’de demokrasinin hep sorunlu olmasının nedeni biraz da bundan kaynaklanıyor. Sokaktaki sorununa sahip çıkmayan yurttaş ülkenin daha makro sorunlarını katılımcı bir bakışla tartışmıyor. Hakkında alınan kararları sorgulamayan edilgen bir yerde duruyor.

  Halkın Nabzı, yayımlanmaya başladığından beri yerel ile ülkeseli bir arada taşıyor sayfalarına. Bundan sonra da yayın politikamız böyle olacak.

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler