• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  8 Şubat 2017 10:17
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Geçen hafta, referandum öncesi parti ve örgütlerin kampanyalarını başlattığı ya da başlamış kampanyaların ivme kazandığı bir hafta oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan sahaya inerek halka seslenip “evet” çağrısı yaparken, Başbakan Binali Yıldırım da niçin “evet” diyeceklerinin sebeplerini sıralamaya başladı. MHP ise daha çok kendi içindeki sorunlarla boğuşacağa benziyor.

  “Hayır” cephesi ise hem çok net hem de karmaşık. Herkes kendi meşrebince “hayır” diyecek. CHP, daha çok ulusalcı kesimlere seslenir ve “hayır” çağrısı yaparken, HDP ve bileşenleri çoğulcu bir demokrasinin gereği olarak “hayır”da bir araya geliyor.

  Kamuoyu araştırmaları da başladı ve hatta bazıları tamamlanıp sonuçları da açıklandı. Manzara, iki seçeneğin eşit ya da “hayır”ın bir nebze önde olduğunu gösteriyor.

  Tabii bu süreçte öncelikli önem taşıyan mesele, referandum kampanyalarını özgür ve güvenli biçimde yapılabilmesi.

  Maalesef şimdilik münferit olarak görülse de “hayırcı”ları çalışmalarında zorlayacak bazı olaylar oluyor.

  Bazı muhalif partiler üzerindeki baskı ise demokratik bir referandum talebiyle uyuşmuyor.

  Geçen cumartesi Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin kampanyasına start verdiği toplantıdaydım. Toplantıdan sonra partinin Eş Sözcüsü Naci Sönmez ile bu haftaki söyleşimi yaptım. Sönmez’e referanduma ilişkin görüşlerini sordum.

  Bu süreçte farklı siyasetlerin referandum çalışmalarını sizlere tanıtmak istiyoruz.

  Halkın Nabzı bu süreçte de toplumsal barışın yanında yer alacak.

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler