• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  19 Nisan 2017 10:43
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Referandumun ardından tartışmalar süre dursun, gazeteciliğin etik kurallarına bağlı yayınımızı sürdürmeye kararlılığımızla Halkın Nabzı olarak toplumsal barış için elimizden geleni yapacağımızı bir kez daha belirterek selamlıyorum siz okurlarımızı bu hafta.

  Ana akım medyanın hali pürmelalini görenler özgür ve bağımsız gazeteciliğin, yereli göz ardı etmeyen bir medyanın değerini kavrıyordur zaten. Bunu vurgulamaya gerek yok.

  Halkın Nabzı buna bir de barış gazeteciliği, hak gazeteciliği gibi kavramları ekliyor.

  Barış demokrasinin olmazsa olmazı. Hak gazeteciliği ise Türkiye’nin içinden geçtiği dönemde her zamankinden önemli.

  Gazetecilik elbette bir meslek ama takdir edersiniz ki herhangi bir meslek de değil. Bir kamu hizmeti yönü de var gazeteciliğin. Çünkü doğrudan insanların hayatını etkiliyor. Bu yüzden de gazeteciler haber yapar, yorum yazarken yaptıkları işin etkisini de düşünmek zorundadır. Gerçeklerin yanında olmalıdır gazeteci.

  Gazeteciler bu ilkelere uymak zorundadır ve bunu yaptıklarında da kamudan yaptıkları işin bağımsızlığına saygı gösterilmesini beklerler.

  Gazetecinin bağımsızlığı ve özgürlüğü bir ülkenin iyiliğinedir. Bunu iktidarlar unutmamalıdır.

  Bu haftaki söyleşimi uluslararası hukuk çevrelerinden iyi tanınan bir hukukçu olan, eski HDP milletvekili Hasip Kaplan’la yaptım. Hasip Kaplan’a referandumun ardından başlayan tartışmalara ilişkin sorular sordum.

  Bu haftaki köşe yazımda da referandumu ele aldım. Çünkü bu tarihi önemi olan bir konu.Gazetemizin diğer yazarları da gündemi farklı veçhelerinden irdeledi.

  Haftaya görüşmek üzere


  Yorumlar  İlgili Haberler