• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  26 Temmuz 2017 10:41
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

   

  Geçtiğimiz Pazartesi günü 24 Temmuz Basın Bayramı ve Türk basınında sansürün kaldırılışının 109’uncu yıldönümüydü. Ve aynı gün Cumhuriyet gazetesinin tutuklu yazar ve yöneticilerinin yargılandığı dava başladı. Türkiye’den ve dünyanın her yerinden çok sayıda gazetecinin izlediği dava Türkiye’de ifade özgürlüğünün durumunu bir kez daha ortaya koydu.

  Geçen hafta gündemi en çok meşgul eden konu ise Almanya’nın Türkiye’ye ekonomik ve siyasi yaptırım uygulama kararıydı. Almanya bu kararını gerekçelendirirken yine önceliği ifade özgürlüğüne ve tutuklu gazetecilere verdi. Özellikle Alman vatandaşı olan Türkiye’de tutuklanmış iki gazetecinin durumu Alman medyasının gündeminden inmiyor. Şimdi buna bir de hak savunucularının tutuklanması eklendi.

  Dünyanın iletişim çağında Marshall McLuhan’ın tabiriyle global bir köye dönüştüğü bir ortamda hükümetin basının denetim altına alınmasının ve ülke içindeki uygulamaların gizlenmesinin imkansız olduğunu çoktan anlamış olması gerekirdi.

  Türkiye’nin acilen bir demokratikleşme sürecine girmesi gerekiyor.

  Toplumsal barış ancak bu şekilde yeniden tesis edilebilir.

  Bu da ülkenin hem ekonomisine ivme kazandıracak hem de ülkedeki can ve mal güvenliğini yeniden sağlayacaktır.Artık dünya medyasında Türkiye’nin gidilmesi riskli ülkeler arasında sayılmasını istemiyor toplum.

  Bu haftaki köşe yazımda bu konuyu etraflıca olarak irdeledim.

  Söyleşi sayfaları için ise bir kolaj yaptık. Birçok gazeteciyle uzun bir zaman sürecinde yaptığım ve basın özgürlüğünü konuştuğumuz bu söyleşiler medyanın bugünlere nasıl geldiğini hatırlamak için önemli.

  Gazetemizin ilk yayımlandığı tarihten beri yazılarını sıkça yayımladığımız iktisatçı, siyasetçi Nesrin Nas da yine Türkiye’nin dış ilişkilerini yazdı.

  Gazetemiz bütün yazarlarıyla gurur duyuyor ve onları konu seçiminde serbest bırakıyor.

  Böylesi daha iyi. Medyada da siyasette de çok seslilik iyidir.

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler