• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  2 Ağustos 2017 10:32
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Geçen hafta boyunca Türkiye kamuoyu Cumhuriyet davasını izledi. Tutuklu gazetecilerin savunmaları bir kez daha ülke demokratlarını gururlandırırken, bir yandan da dönemin yargılamalarının ne denli sorunlu olduğunu gösterdi. Dünya basını da dava sürecini yakından izledi. Dünya medyasında Türkiye’de ifade özgürlüğünün tesisinin ne denli acil bir mesele olduğu vurgulandı.

  Cumhuriyet davası tam da Türkiye’nin demokrasi sorunlarının müttefikleri tarafından yoğun eleştiriye tabi tutulduğu ve ambargo seçeneğinin gündeme getirildiği bir döneme denk geldi.

  Türkiye halkının refahı ve güvenliği için iktidarın bir an önce dümeni demokrasiye kırması gerekiyor.

  Ve elbette adalete de.

  CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde yaptığı adalet yürüyüşünün ardından geçen hafta da HDP Vicdan ve Adalet Nöbeti sürecini başlattı.

  Diyarbakır’da bir hafta sürdürülen nöbet eyleminin ardından eylem şimdi de İstanbul’a taşındı.

  Bu yazıyı yazdığım saatlerde bir yandan da nöbet alanı olarak seçilen Yoğurtçu Parkı’ndaki HDP grup toplantısını canlı olarak yayınlıyordum.

  Aslında bu bile basının artık denetlenmesinin çok zor olduğunu gösteriyor.

  Sokağın ve muhalefetin sesi bir şekilde kitlelere ulaştırılıyor.

  Bu yüzden de hükümetin bir an önce Türkiye’yi uluslararası topluluk önünde zor durumda bırakan sansür ve gazetecilere yönelik operasyon uygulamalarından vazgeçmeli.

  Bir Ağustos ayına daha girdik.

  Bundan 5 yıl önceki bir Ağustos ayının ilk haftasında, 7 Ağustos 2013 tarihinde sizlere “merhaba” demişti Halkın Nabzı. O günden sonra bir kez bile teklemeden, kan ter içinde kalsak da Halkın Nabzı’nın yeni sayısını her çarşamba sizlere ulaştırdık.

  Yepyeni bir gazetecilik anlayışı, yerel ile ülkesel ve küresel gündemi aynı gazete içinde bir araya getirme çabamız artık kurumlaştı.

  Gururluyum. Gururluyuz.

  Okurlarımıza bir kez daha teşekkür ederim.

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler