• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  6 Eylül 2017 10:48
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Evet, kimileri için Kurban Bayramı kimileri içinse uzun bir tatil haftası sona erdi. Maalesef bu günlerde de toplumsal barış için atılacak bir adımı boşuna bekledik. Yine insanlar katledildi, yine gerginlik sürdü. Umudumuz, bundan sonrası için artık.

  Herhalde önümüzdeki dönem gündemi en fazla işgal edecek konulardan biri Türkiye ile Avrupalı müttefiklerinin ilişkisi olacak.

  Yanlış dış politikalar ve ülke içindeki tutuklamalar ve otoriter uygulamalar Türkiye’nin birçok müttefiki ile ilişkisinin bozulmasına yol açtı.

  Almanya’da 24 Eylül’de yapılacak seçimler öncesinde partiler Türkiye’ye uygulanacak tedbirleri yoğun olarak konuşuyor.Bu haftaki köşe yazımda bu konuya da değindim.

  Bu haftaki söyleşim ise edebiyatçı Vivet Kanetti ile. Vivet Kanetti, Şubat ayında yayımlanan ‘Yonca Lana Feride’ adlı romanı hakkında hiç söyleşi vermemişti. Vivet Kanetti romanını ilk kez Halkın Nabzı’na anlatmayı tercih etti.

  Halkın Nabzı, bölgesel bir gazete olmasına rağmen izlediği yayın politikası ile insanların güvenini kazandı.

  Vivet Kanetti, ebebiyatçılığının yanı sıra saygın bir entelektüeldir. Tabii ki, onunla siyaset de konuştuk.

  Önümüzdeki günlerde iki önemli gündem maddesi var. Biri 10 Eylül’de yapılacak Barış Mitingi. Türkiye’nin acil ihtiyacı olan barıştan yana tavır almış yurttaşlar bu mitingte seslerini yükseltecektir. Bir diğeri ise Cumhuriyet yazar ve yöneticilerinin 11 Eylül’deki duruşmaları. Bu duruşmada da meslektaşları ve okurları Cumhuriyet çalışanlarını yalnız bırakmayacak ve serbest bırakılmalarını dayanışma eylemleri ile talep edecektir.

  Türkiye’de her şeye rağmen büyük bir demokrasi ve barış mücadelesi sürüyor.

  Gazetelerin görevi bu mücadelelere sayfalarında yer vermektir.

  Halkın Nabzı bu görevinin bilincindedir.

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler