• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  13 Eylül 2017 09:50
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Evet, öğrencilerin yaz tatili kademe kademe bitiyor. Pazartesi ilk, orta, lise birinci sınıflarda oryantasyon haftası başladı. Önümüzdeki pazartesi de bütün sınıflarda ders başlayacak. Üniversitelerde de eğitim birbiri ardına başlıyor.

  Türkiye’de yap boz tahtasına dönmüş eğitim sisteminin ne önemli problemleri olduğu biliniyor. Ancak bu eğitim sistemine bile razı olmuş velilerin yine de okulların açılmasıyla beli bükülüyor. Ekonominin durumu pek iç açıcı değil, aileler okul masraflarını karşılamak için birçok başka hayati ihtiyacından kesinti yapmak zorunda.

  Sokaklar, caddeler inşaat sahası olmuş durumda, güvensiz. İnsanlar tehlikelere karşı çocuklarının okula gidiş ve okuldan dönüşleri için servis araçlarını tercih ediyor. Sürücüler özensiz, servis ücretleri yüksek.

  Yine de biz çocuklara ve gençlere başarılı bir ders yılı dileyelim.

  Pazartesi günü yapılan Cumhuriyet davası duruşmasında meslektaşlarımıza yine tahliye çıkmadı. Türkiye’de gazetecilik üzerindeki bu hukuki baskı ülkemizi içeride toplumsal barıştan uzaklaştırırken, ülke dışında da diplomatik açıdan zora sokuyor.

  Mesleklerini icra etmekten başka suçları olmayan insanlar cezaevinde aylarını geçirirken, Türkiye de çok şey kaybediyor.

  Geçen hafta yine birçok Batı ülkesinde Türkiye’ye yönelik yaptırımlar konuşuldu.

  Diğer taraftan ABD’de görülen Zarrab davası kapsamında hükümetin eski bakanlarından Zafer Çağlayan’a tutuklama çıkması da Türkiye’yi ikili ticari ilişkilerde çok zorlayacak gibi görünüyor.

  Türkiye’nin kapsamlı bir demokratikleşme ve barış sürecine ihtiyacı olduğu artık aşikâr.

  Ancak bu şekilde Türkiye’de sorunlar çözülebilir.

  Bu haftaki söyleşim uzun süre ABD’de sürgünde kalan Diyarbakırlı Ermeni sanatçı Udi Yervant ile. Udi Yervant, 2013’teki çözüm sürecinde barışı seslendirenlerden biri olmak için Türkiye’ye, Diyarbakır’a dönmüştü.

  Şimdi çocukluğunun geçtiği Sur’dan bahsederken ağlamaya başlıyor.

  Türkiye toplumu çözüm sürecini sevmişti.

  Daha birkaç yıl önce herkes barıştan konuşuyordu.

  Yine barışı denemek zorundaysak, bunu en az insan kaybıyla başlatmak en iyisi değil mi?

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler