• Döviz Kurları
  Puan Durumu
  Durum
  Durum
  20 Eylül 2017 08:36
  Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır

  Bu hafta gerek iç gerekse dış siyasette çokça şeyler oldu. Bir taraftan Kuzey Suriye Federasyonu’yla olan çekişme, diğer taraftan Irak Federe Kürdistan Bölgesi’yle olan referandum çekişmesi, her iki yönden de Türkiye’nin Kürtler’le olan problemi devam ediyor.

  Askeri birlikler hem Suriye sınırına, Efrin Kantonu’nun karşısına hem de Silopi sınır bölgesine konuşlandırıldı. Halk arasında derin bir endişe mevcut. Hele hele Türkiye sınırlarının içinde 25 milyon nüfusu olan Kürtler çok tedirgin. Olası sınır ötesi harekat sınır içinde kalan Kürtler’i de hayli rahatsız edecek ve zaten sarsılmış haldeki toplumsal barışın yeniden tesisi için gösterilecek çabaları daha da öteleyecektir.

  Toplumsal barışı olmayan bir ülke kolaylıkla başka ülkelerin de hedefi olabiliyor. Türkiye’nin tam da ülke sınırları dışında çeşitli hukuk davalarının ve iktisadi ve siyasi yaptırımları konusu edildiği bir dönemde iç barışını daha fazla zora sokacak adımlar atmaması gerekiyor.

  Sorunların hepsi bu kadar büyük ölçekli değil tabii. İnsanlar gündelik hayatlarında da birçok sorunla uğraşmak zorunda kalıyor.
  Okulların açılmasıyla birlikte özellikle çocuk okutan aileler büyük ekonomik problemleri çözmek zorundalar yine.
  Ekonomik sorunlar çözülse, çocukların okul araç gereçlerinden servis arabalarına kadar birçok ihtiyacını karşılayacak para bir şekilde sağlansa da, bu defa da çocukların güvenlik sorunu gündeme geliyor.

  Yine toplumsal barışın olmayışı sokakları çocuklar için daha da tehlikeli hale getirirken şantiye halindeki kentlerimizin sokaklarında çocuklar başka tehlikelerle de karşı karşıya kalıyor.
  Müfredat tartışmaları da genişçe ele alınması gereken çok önemli bir konu.
  Halkın Nabzı olarak eğitimdeki sorunları ders yılı boyunca irdeleyeceğiz.

  Haftaya görüşmek üzere.


  Yorumlar  İlgili Haberler